Neděle

16. června 2024

Nyní

18°

Zítra

19°

Svátek má

Ve Volanově se v sobotu uskuteční Den s Dračí letkou

1. 9. 2022

page.Name
Každý rok pořádají členové trutnovské Dračí letky letecký den s návštěvností přesahující opakovaně tři tisíce lidí. Letošní má pořadové číslo 15 a koná se v sobotu od 13 hodin na travnatém letišti ve Volanově.

„Dlouhá léta jsme Den s Dračí letkou pořádali v červnu. Nyní jsme ho ale přesunuli na září, kdy je stabilnější počasí,“ vysvětluje Miroslav Drahoš starší, jeden ze spoluzakladatelů spolku.

Do Trutnova se sletí desítky ultralehkých letadel. Program tvoří například ukázky letecké techniky a akrobacie, seskok parašutistů či vyhlídkové lety. Diváci si mohou letadla prohlédnout zblízka. Pokud nebudou ve vzduchu, zůstanou vystavená na kraji vzletové dráhy.

Kromě Tuláků, což je nejrozšířenější český ultralight, jsou k vidění také Zephyry a Skyliny. Pozornost každoročně přitahují dobové repliky, například výcvikového dvouplošníku Bücker Bü 131 anebo ruské stíhačky Jakovlev Jak-3. „Letos přiletí také americký Mustang, sovětský Jakovlev Jak-11, německý Messerschmitt a japonské Zero,“ říká Drahoš.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miroslav Drahoš nejmladší