Čtvrtek

18. července 2024

Nyní

19°

Zítra

20°

Svátek má

Zářijový magazín o létání, basketbalovém comebacku, houbách i volbách

1. 9. 2022

page.Name
Z padesáti šesti stránek je poskládán zářijový magazín Trutnovinky. Vyšel dnes, tedy ve stejný den, kdy školáci po prázdninách zase usedli v lavicích. Z titulní strany se na vás dívají členové Dračí letky, kterým v časopise věnujeme největší prostor. Ačkoliv pozornému čtenáři jistě neunikne fakt, že koncem měsíce (23. a 24. 9.) proběhnout komunální volby, a tak v tomto vydání najdete i dost volebních materiálů.

„Z letadla je úplně jiný pohled na svět,“ říká Miroslav Drahoš starší, jeden z pilotů ultralehkých letadel a spoluzakladatel trutnovské Dračí letky. Prostřednictvím tří našich článků můžete nahlédnout do tohoto světa a například se dozvědět i to, jak se takové stroje vyrábějí. „Nechtěli jsme si letadlo kupovat. Sehnali jsme si plány a potřebný materiál a vyrobili vlastní ultralight. Byl to Tulák a létal bezvadně,“ vzpomíná Miroslav Drahoš mladší.

Editorial

Letecké premiéry

První let jsem si kdysi užil v malém čtyřmístném letadle. Byl poměrně klidný, když nepočítám neustálé turbulence, kvůli kterým letoun poskakoval. Bledý kolega za mými zády se s rukou na ústech předem omlouval pro případ, že by neovládl rozbouřený žaludek. Byl jsem rád, že to vydržel, než jsme po přistání vystoupili z letadla.

Druhý let mi zařídil kamarád. Užiješ si to, sliboval. Připnul mě do dvoumístného větroně, v poslední chvíli ke mně ale místo sebe jako pilota posadil kolegu v kloboučku, který vypadal tak na devadesát. Umřu, až nás ten stařec pošle k zemi, zděsil jsem se. Když jsme vystoupali nad letiště, děda vykřikl: „Pobavíme lidi dole!“ Strhnul knipl doleva a odstředivá síla mi v tu chvíli znemožnila jakkoliv reagovat. Když „vývrtku“ ukončil a srovnal větroň, trochu se mi ulevilo. „A ještě na druhou stranu!“ Knipl dal pro změnu doprava a zase mě to zmáčklo, aniž bych se zmohl na odpor. Tentokrát se mi ulevilo až po přistání. Od té doby na další let čekám.

Pavel Cajthaml


Do basketbalu v Trutnově se vrátil jeden velký sponzor. Generálním partnerem klubu se stala kožešnická firma Kara Trutnov, kterou její staronový majitel Zdeněk Rinth zachránil od zániku a znovu postavil na nohy. A podobně to zamýšlí také s basketbalovým klubem, respektive ženským ligovým týmem, kterému chce vrátit medailový lesk. Ale jelikož se nepovažuje za nějakého basketbalového odborníka, našel si pomocníka. Bývalou hráčku a reprezentantku Kateřinu Hindrákovou. Více se dozvíte v obsáhlém dvojrozhovoru s oběma trutnovskými patrioty, kterým osud klubu není lhostejný.

V magazínu si dále můžete přečíst interview s „houbofilem“, jak sám sebe nazývá, Petr Kuráň, jenž na nedávné výstavě v Muzeu Podkrkonoší představil 143 druhů hub. S ředitelem Uffa Liborem Kasíkem si povídáme o nové kulturní sezoně. A znáte Jana Tomečka? To je specialista na veganskou stravu ze Svobody nad Úpou, odkud do Trutnova dováží krabičkové obědy.

V září se v Trutnově konají Dny Evropského dědictví, YogFest hor, velký baseballový turnaj na Red Fieldu a pozvánku na akci jsme připravili i na Rýbrcoula. Oblíbený městský festival, jehož součástí je také hudební projekt Otevřené hospody, už sice připadá termínově na první říjnovou sobotu, ovšem náš další magazín vyjde až v pondělí 3. října.

Díky za přízeň a přejeme hezké čtení!

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz