Pondělí

22. července 2024

Nyní

24°

Zítra

24°

Svátek má

Aktivnější než studenti na fakultě, chválil ministr školáky z Komendy

19. 3. 2023

Aktivnější než studenti na fakultě, chválil ministr školáky z Komendy 34 snímků
Proč se učíme málo toho, co budeme potřebovat pro život? Mohlo by být ve škole více sexuální a rodinné výchovy? Jaký máte názor na přijetí eura? To jsou namátkou vybrané příklady otázek, na které odpovídal žákům Základní školy Komenského ten nejpovolanější v oboru - ministr školství Vladimír Balaš.

Do Trutnova přijel, aby si prohlédl moderní základní školu s rozšířenou výukou sportovních tříd. Přiznal, že to pro něj byla svým způsobem premiéra. „Dosud jsem ve sportovní škole nebyl. Slyšel jsem, že škola Komenského je zajímavá a dobrá. Přestože má řadu sportovišť, tak je nákladově efektivnější. Chtěl jsem vědět, jak funguje,“ vysvětlil.

Součástí jeho návštěvy byla rovněž beseda se žáky druhého stupně ve školní tělocvičně. Mezi dotazy se objevilo i téma, zda vše z výuky je zásadní pro život. „Řadu věcí, co jsem se učil, jsem v životě nepoužil,“ připustil po debatě před novináři. Učiva je podle něj moc, mělo by se zredukovat.

„Měli bychom říct, co je nezbytně nutné, aby žák uměl, když vychází základní školu. Informací, které musí vstřebat je celá řada. V řadě případů se experti na vzdělávací politiku domnívají, že jsou to věci, které v životě nebude potřebovat. A naopak nejsou tam věci, které jsou důležité.“

Nepříjemným potvrzením je i zjištění, že právě v Česku se děti těší do školy nejméně z evropských zemí. „Možná proto, že řada dětí nezažije školní úspěch. Individualizace vzdělávání by jim to měla umožnit. Proto chceme dětem vytvořit prostor, aby se mohly realizovat v tom, co je těší, aby se do školy těšily, aby je to bavilo, aby ten přístup je strhl ke studiu dalších oborů,“ řekl Balaš.

Při debatě s ministrem se ale trutnovští školáci evidentně nenudili. „Líbily se mi jejich dotazy a také to, že byli bezprostřední. Včera jsem učil na fakultě, myslím, že tady byli žáci aktivnější, než studenti při semináři na fakultě,“ ocenil Balaš, když se podepisoval do školní kroniky.

Při loučení pochválil i zaměstnance školy. „I v době, která není jednoduchá, se tady všichni snaží, aby děti byly spokojené a mně přišlo, že jsou spokojené. Mám z toho radost, příjemný pocit, trošku mě to nabilo. Jen mne mrzelo, že jsem si víc neposlechl učitele. Věřím, že se sem vrátím, a že to doženeme,“ přiznal ministr školství Vladimír Balaš.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek