Pondělí

22. července 2024

Nyní

26°

Zítra

24°

Svátek má

Mít strach je zbytečné, říká zdravotní laborantka Helena Pragerová

20. 3. 2023

page.Name
„Jéééžiš, to jsem byla mladá a hezká holka. Tuhle fotku ani nemám. Je to pěkná vzpomínka,“ vyhrkla Helena Pragerová, když jsme jí při naší reportáži ukázali snímek trutnovského transfúzního a hematologického oddělení z roku 1984. Tenkrát tam po škole začínala jako zdravotní laborantka. A dnes po čtyřiceti letech? „Pořád jsem zdravotní laborantka,“ smála se žena, která z kolektivu na černobílé fotografii zůstává na oddělení už jako jediná.

Dovedete si představit celý život v jedné práci? Helena Pragerová ano! „Mohla jsem jít ještě do jiných typů laboratoří, ale nikdy jsem o změně neuvažovala. Vybrala jsem si dobře. Práce na transfúzce je super a stále mě baví,“ řekla spokojeně. „Ale je to úplně něco jiného, než když jsem začínala,“ dodala. Dříve veškerou činnost dělala manuálně. S vývojem technologií se však její zaměstnání diametrálně změnilo a teď jí a kolegyním pomáhá také spousta přístrojů. Vyšetření jsou tak podle ní odbornější.

To, co ale zůstává pořád stejné, je krev. „A ta je vůbec to nejdůležitější,“ zdůraznila Pragerová. Britští vědci už sice na konci loňského roku oznámili, že uměle vytvořená krev vstoupila do klinických studií, nicméně krevní transfuze také v budoucnu budou vždy záviset hlavně na lidech, kteří krev darují. „Když to porovnám, tak mi přijde, že dříve byli dárci takoví údernější. Že tohle je naše transfúzka, vy jste naše sestřičky a my jsme vaši dárci. Lidé byli strašně hrdí, že jsou dárci. Dnes už to není takové,“ vzpomínala a dodala, že spoustu dárců jim na oddělení chodilo s vědomím, že se bojí, ale že si tady vlastně plní bobříky odvahy. „To bylo nádherné!“

Možná, že tohle je brzda pro většinu lidí. Mít strach je ale zbytečné. „Všechno je to jen o hlavě. Když se rozhodnete, že vám nebude špatně, tak vám špatně nebude,“ řekla Pragerová. „Nejzajímavější na dárcovství je asi to, že velký chlap nám tady kolikrát omdlí, a ženská, o které řeknete, že je to tintítko, je hrdina. Spíš to vypadá, že se víc bojí chlapi,“ usmála se Helena Pragerová, která největší současný problém dárcovství vidí v tom, jak přilákat mladé lidi. „Protože když pak přijdou, poznají, že to nic není. Třeba obě moje dcery jsou dárkyně a zeťáci taky. Myslím, že pokud to jde, lidé jsou zdraví a nemají žádné problémy, nevidím důvod, proč nejít darovat krev,“ uzavřela žena, která letos oslaví životní jubileum – šedesát let.

čtěte také:
Na vlastní žílu aneb Jak jsem se stal dárcem krve
Pro mě je to životní styl, říká dárce-rekordman
Je vzácná a nenahraditelná, proto je krev nad zlato


Michal Bogáň

michal@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek