Pátek

19. července 2024

Nyní

23°

Zítra

24°

Svátek má

Nová éra městské hromadné dopravy začíná. Patří do ní i vlaky

1. 3. 2023

Nová éra městské hromadné dopravy začíná. Patří do ní i vlaky 23 snímků
Pryč jsou časy, kdy městskou hromadnou dopravu (MHD) v Trutnově zajišťovaly jen autobusy. Od 1. března můžou lidé s předplacenou jízdenkou MHD jezdit po městě i vlaky, aniž by něco dopláceli. Například na nově zprovozněné lince Libeč - hlavní nádraží (a zpět).

Autobusy a vlaky můžou cestující na území našeho města kombinovat, podobně jako v jiných větších městech. Jeden příklad za všechny: „Cestující ze zastávky Trutnov-Staré Město může na časový kupón zakoupený pro MHD Trutnov dojet vlakem na hlavní vlakové nádraží a poté přesednout na autobusovou linku MHD směřující například do obchodní zóny. A to bez toho, že by si musel ve vlaku zakoupit zvláštní jízdenku,” říká trutnovský místostarosta Tomáš Hendrych.

Nezáleží na tom, do jakého vlaku cestující nastoupí. Může být osobní či spěšný, od Českých drah nebo GW Train Regio. Měsíční a čtvrtletní jízdenka platí ve všech vlakových linkách na území města.

Ode dneška je MHD navíc rozšířená o městskou vlakovou linku z Libče přes Poříčí na hlavní nádraží v Trutnově, a zpět. Přidáním šestnácti nových spojů chce radnice lidem umožnit dostat se do centra města rychleji. Polská ulice je totiž přetížená automobilovou dopravou a často se v ní ve směru od Poříčí do centra tvoří kolony. Pokud navíc příští rok otevřou Poláci svoji část dálnice na Královec, může se počet aut na hlavním průtahu městem dramaticky zvýšit.

Cílem změn je mimo jiné snaha přimět občany, aby v době stále více houstnoucí dopravy nechali auta doma. “Díky tomuto kroku se vlaky stanou nedílnou součástí MHD v Trutnově a významně se tak rozšíří nabídka spojů, a tím i atraktivita hromadné dopravy,” vysvětluje trutnovský starosta Michal Rosa.

Časové kupóny MHD Trutnov
* Měsíční vyjde na 250 korun.
* Čtvrtletní stojí 650 korun.

Školáci, studenti a senioři mají zlevněné kupóny.
* Měsíční vyjde na 100 korun.
* Čtvrtletní stojí 280 korun.

Radnice hodlá novou vlakovou linku dotovat částkou 1,4 milionu korun ročně. Za to, že Královéhradecký kraj (objednavatel regionální vlakové dopravy) akceptuje kupóny trutnovské MHD, zaplatí město 225 tisíc korun. Pro období po 8. prosinci, kdy dojde ke změně jízdních řádů, bude jednat o nové smlouvě. Dohodnout se chce radnice také na úplné integraci tarifů MHD do krajského tarifního systému.

Aktuální změny navazují na nedávné rozšíření trutnovské MHD o autobusovou linku č. 7, která jezdí od ledna mezi městskými částmi Bojiště, Humlův Kopec a Nové Dvory. Její provoz vyjde trutnovskou radnici odhadem na jeden milion korun.

Zvýšení počtu linek MHD je součástí plánů radnice na zatraktivnění veřejné dopravy. „Je totiž potřeba snížit počet aut v ulicích,“ dodává trutnovský starosta Michal Rosa.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek