Pátek

14. června 2024

Nyní

Zítra

12°

Svátek má

Plakety dárcům předáváme za výjimečnou obětavost

21. 3. 2023

Plakety dárcům předáváme za výjimečnou obětavost 0 snímků
Dávají to nejcennější, co mají. I proto je chceme odměnit. Je to jeden z našich mnoha úkolů. Stručně, ale výstižně popisuje jednu z hlavních činností Českého červeného kříže v Trutnově jeho ředitelka Iveta Špičková. „Loni bylo na transfúzní stanici v Trutnově evidováno 2771 registrovaných bezpříspěvkových dárců a z toho 179 prvodárců. Všech si moc vážíme, vždyť krev hraje v medicíně nezastupitelnou a stále rostoucí roli a nelze ji zatím uměle vyrobit,“ zdůrazňuje.

Většina dárců uvádí, že nejlepší odměnou pro ně je jejich osobní zadostiučinění. Dobrovolně se dělí o část sebe s těmi, kteří to potřebují. „Chtějí pomoci druhým a zachraňovat. Málokdo dnes daruje krev z jiného důvodu,“ připomíná. Existuje sice možnost darovat za peníze, ale ‚komerční‘ odběry Červený kříž do statistik nezapočítává. Systém poskytování zdravotní péče u nás funguje i díky dobrovolným dárcům krve. „Bez nich by nemocní a zranění neměli krev, kterou bezodkladně potřebují,“ říká Iveta Špičková.

Medaile, kříže a plakety. To vše postupně získají pravidelní dárci krve. Odznak ve tvaru Krůpěje krve obdrží za první odběr zpravidla ještě na transfúzní stanici. Ocenění za opakované odběry předávají zástupci Českého červeného kříže. Jedná se o tři medaile Jana Janského, objevitele čtyř krevních skupin: Bronzovou za deset odběrů, stříbrnou za dvacet a zlatou za čtyřicet odběrů krve a krevní plazmy. Nebo Zlaté kříže Českého červeného kříže - 3. třídy za osmdesát, 2. třídy za sto dvacet a 1. třídy za sto šedesát bezpříspěvkových odběrů.

Předávání ocenění v Trutnově má slavnostní podobu. Kromě lidí z Českého červeného kříže se ho účastní i zástupci měst a obcí, zdravotních pojišťoven a nemocnice, součástí je i kulturní program. „Ocenění za čtyřicet a osmdesát bezpříspěvkových odběrů krve a plazmy se konají v Koncertní síni Bohuslava Martinů,“ vysvětluje Špičková. Ocenění za sto dvacet odběrů předává jičínský Červený kříž v Hradci Králové a ocenění za sto šedesát odběrů Červený kříž v Praze.

V hlavním městě se také za účasti nejvyšších představitelů státu oceňují dárci, kteří dosáhli dvě stě padesáti a více odběrů krve a plazmy. „Za výjimečnou obětavost přebírají plaketu Dar krve - dar života. Je to nejvyšší ocenění, které dárcům Český červený kříž uděluje,“ vysvětluje Iveta Špičková.

Oblastní spolek Českého červeného kříže v Trutnově má téměř tři sta členů a dobrovolníků. Propagace bezpříspěvkového dárcovství krve, nábor prvodárců a jejich oceňování je jednou z mnoha činností, kterou zajišťuje. Organizuje také kurzy první pomoci, ozdravné relaxační pobyty pro seniory a letos spolupořádá příměstský tábor pro děti. Prostřednictvím Akademie třetího věku pořádá přednášky pro seniory. Provozuje rovněž nestátní zdravotnické zařízení Alice - domácí zdravotní péče a Alice - terénní a ambulantní rehabilitace. „Provádíme zdravotní péči u nemocných a rekonvalescentů v jejich domácím prostředí, což je plně hrazeno z veřejného zdravotního pojištění,“ dodává Iveta Špičková.

Český červený kříž v Trutnově se přidává i k mezinárodním humanitárním aktivitám, například v zemětřesení zasaženém Turecku nebo pomáhá válečným obětem na Ukrajině.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek