Čtvrtek

18. července 2024

Nyní

18°

Zítra

18°

Svátek má

Šance pro nápady běžných obyvatel, Trutnov zkusí participativní rozpočet

28. 3. 2023

page.Name
Chcete ve vaší ulici novou lavičku, více zeleně nebo dětské hřiště? Jednou z možností, jak takové nápady uvést do života, je participativní rozpočet města. Je to šance podílet se na rozvoji a vylepšení města pomocí jejich nápadů a hlasování. Stačí myšlenky zaregistrovat na radničním webu, pak je posoudí úředníci a o těch, které půjdou uskutečnit, rozhodnou hlasováním občané.

Novinku spouští Trutnov od dubna, vyčlenil pro ni částku jeden milion korun. Lidé mohou přihlašovat projekty během dubna a května. „Může uspět jeden projekt anebo i více menších investičních akcí, pokud výsledná částka za realizaci nepřesáhne jeden milion korun včetně DPH,“ vysvětluje trutnovský místostarosta Tomáš Eichler.

Nápady mohou Trutnované starší dvanácti let buď zapsat elektronicky do webu menime.trutnov.cz nebo v papírové podobě odevzdat v podatelně městského úřadu. Každý může přihlásit jeden záměr.

Novinkou chce vedení města vtáhnout víc lidí do zvelebování Trutnova. „Všechny pokusy radnice o zapojení občanů do rozhodování se setkaly s poměrně vřelým ohlasem a z toho důvodu chceme vyzkoušet i formu participativního rozpočtu. Záměrně začínáme se skromnou částkou a v případě, že se první ročník vydaří, jsme připraveni do dalšího roku částku navýšit,“ říká trutnovský starosta Michal Rosa.

Zda přihlášené návrhy budou proveditelné, posoudí úředníci do konce června.. „Vedoucí odborů městského úřadu, kterým by realizace přihlášeného projektu příslušela, nejprve ověří, zda je vůbec realizovatelný a zda splňuje pravidla participativního rozpočtu. Pokud ano, postoupí takový projekt do další fáze, a tou bude hlasování veřejnosti,“ tvrdí tajemník trutnovské radnice Jan Seidel.

Prezentace soutěžních projektů a hlasování veřejnosti se chystá na období od 4. září do 15. října. „Podpořit své favority a hlasovat pro projekty budou moci lidé přes webové stránky participativního rozpočtu. Každý hlasující může udělit až dva kladné hlasy a jeden záporný hlas. Hlasování bude ověřeno unikátním kódem v podobě SMS,“ upřesňuje Eichler.

Občanům, kteří nemohou či nechtějí využít internet, pomohou s hlasováním zaměstnanci Informační recepce ve vestibulu Městského úřadu Trutnov. Bude nutné přijít osobně a mít s sebou mobilní telefon kvůli zaslání ověřovacího unikátního kódu v textové zprávě.

Podrobnosti k participativnímu rozpočtu, včetně jeho pravidel a harmonogramu lidé naleznou na webových stránkách menime.trutnov.cz. „Naším cílem je zájem občanů o život a fungování města ještě více zvýšit. Věřím, že lidé se zapojí, a těším se, jaké nápady přihlásí,“ dodává trutnovský starosta.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Ilustrační foto: Jakub Rosi