Pátek

24. května 2024

Nyní

12°

Zítra

12°

Svátek má

Trutnov vyvěsil tibetskou vlajku, symbol podpory utlačovaným

10. 3. 2023

Trutnov vyvěsil tibetskou vlajku, symbol podpory utlačovaným 0 snímků
Od pátečního rána vlaje před Novou radnicí kromě české vlajky i tibetská. Společně ji vyvěsili trutnovský starosta Michal Rosa a místostarosta Tomáš Eichler. Město se tím připojilo k celosvětové akci na podporu občanských práv obyvatel Tibetu.

Dne 10. března 1959 došlo v hlavním tibetském městě Lhase k povstání proti čínské okupaci. Protest byl krutě potlačený, zemřelo přitom nejméně 80 tisíc Tibeťanů. Dodnes jsou v okupovaném Tibetu násilně porušována základní lidská práva, potlačované jsou například svoboda slova i vyznání.

K symbolické připomínce smutného výročí se vyvěšením barevné vlajky se sluncem přidala i trutnovská radnice. "Je třeba si takové události připomínat. Vnímám, že vyvěšení tibetské vlajky symbolizuje podporu jak tibetskému, tak všem utlačovaným národům v podobné situaci," uvedl starosta Michal Rosa.

Kromě trutnovské radnice se v regionu vyvěšením vlajky přidaly k mezinárodní solidaritě také další města, obce a instituce. V sobotu zavlaje tibetská vlajka také na Sněžce.

Od tibetského povstání letos uplynulo 64 let. Celosvětová kampaň nazvaná Vlajka pro Tibet vznikla v západní Evropě v polovině devadesátých let.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek