Úterý

21. května 2024

Nyní

18°

Zítra

14°

Svátek má

Unikátní grafické listy důlních děl od Václava Jiráska vyšly knižně

19. 3. 2023

Unikátní grafické listy důlních děl od Václava Jiráska vyšly knižně 0 snímků
Nestává se často, aby vznikla publikace, která potěší laiky i odborníky. Únorové novince pojmenované Grafické listy montánní historie severovýchodních Čech se to zřejmě povede. Jejím základem jsou totiž čtenářsky atraktivní, ale přitom technicky přesné nákresy důlních děl známého badatele Václava Jiráska.

Bývalý báňský záchranář a důlní technik je proslulý neúnavným mapováním hornické historie v Krkonoších a Jestřebích horách. „Nejen že doly znal. Přes dvacet let bádal v archivech, dokumentoval a kreslil. Vytvořil tak přes dvě stovky listů, které dokumentují nejen hornickou historii, ale také geologii, paleontologii a mineralogii,“ řekl při uvedení knihy vydavatel Petr Bergmann.

Grafické listy byly uložené v archivu. Ani jejich autor nezamýšlel, že by měly vyjít knižně. „Předpokládal jsem, že budou pouze archivovány pro možnost studia jen vážnými zájemci. S vydáním pro veřejnost jsem nepočítal,“ přiznal. Jenže uložených výkresů a map si všiml hydrogeolog Ivan Koroš. Okamžitě oslovil Petra Bergmanna s nápadem udělat ze zajímavých obrázků s popiskami knihu a vydat ji k letošním únorovým osmdesátinám Václava Jiráska.

Uznávaný publicista z nápadu na začátku radost neměl. „Neumíte si představit, jak jsem se tomu bránil,“ přiznal. Z veřejného života se totiž zhruba před rokem stáhnul. Nepořádá už přednášky o hornictví ani komentované procházky. S vydáním souboru grafických listů ale nakonec souhlasil. Zúčastnil se i slavnostního představení v trutnovském Muzeu Podkrkonoší.

Vyšla tak unikátní a čtenářsky velmi atraktivní kniha grafických listů. „Nejsou to technické výkresy, ale didakticky kvalitně zpracované listy. I laik z nich rozezná, co zobrazují. Navíc jsou zajímavé místopisně, protože se týkají zapomenutých, zaniklých či zavřených důlních děl v regionu,“ upřesnil vydavatel Bergmann.

Zároveň jsou mapy vhodné i jako naučný materiál. „I když se už dnes nedá jít přímo do šachet, ty jsou buď zavřené, zabetonované, nebo zamřížované, dá se jít do krajiny a dohledávat místa související s hornictvím. Vždyť prakticky každý kopec tady v regionu je poddolovaný a to se v knize dá najít,“ dodal Petr Bergmann. Kniha vyšla nákladem asi 600 kusů a hned při představení o ní byl velký zájem.

Podobnou publikaci by chtěly i jiné havířské regiony. Jenže nemají tak nadšeného badatele a pečlivého dokumentaristu, jako je Václav Jirásek, který za svoji osvětovou činnost dostal Kulturní cenu města Trutnova. O tom, kolik knih a textů o hornictví napsal, svědčí bibliografie, kterou o Václavu Jiráskovi do nové knihy zpracovali historici Vlastimil Málek a Ondřej Vašata.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek