Středa

17. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Válečný veterán Svoboda slaví 97 let. K narozeninám dostal pamětní medaili

7. 3. 2023

Válečný veterán Svoboda slaví 97 let. K narozeninám dostal pamětní medaili 0 snímků
Válečný veterán a vážený trutnovský občan Josef Svoboda se dožívá 97 let. Přestože narozeniny bude mít až ve čtvrtek, jedna oficiální oslava proběhla v Nové radnici už včera. Podplukovník ve výslužbě při ní kromě mnoha gratulací přijal také pamětní medaili od Českého svazu bojovníků za svobodu.

Za druhé světové války sloužil Josef Svoboda u minometu v 1. československém armádním sboru. V pouhých devatenácti letech se ocitl uprostřed krutého boje na život a na smrt. V první linii bojoval proti nacistickému Německu, pomohl tak k osvobození Československa. Jako jeden z mála přečkal válku bez zranění.

Včera za svoji statečnost při oslavě životního jubilea obdržel pamětní medaili 1. stupně od Českého svazu bojovníků za svobodu. „Nesmírně si vážíme všeho, co jsi v životě vykonal pro naši zemi. Patříš mezi ty, kterým osud a blaho naší země nebyl lhostejný v době mládí, ale i v celém tvém životě,“ řekla Danuta Šulcová, předsedkyně oblastní svazové organizace.

Medaili předala veteránovi Ilona Müllerová, předsedkyně organizační komise svazu. Bylo to už druhé významné ocenění, které od svazu dostal. V předchozích letech převzal záslužný kříž.

K narozeninám v pondělí lidé Josefu Svobodovi přáli především pevné zdraví, štěstí a optimismus do dalších let. Trutnovský starosta Michal Rosa ale vnímal setkání na radnici jako víc než jen běžnou oslavu. „Vnímám to jako příležitost připomenout si příběh o odhodlání a statečnosti, o odvaze postavit se zlu a o přesvědčení, že tomu, kdo páchá zlo, to prostě nesmí projít,“ zdůraznil.

Vrchlabský starosta a senátor Jan Sobotka ocenil možnost osobně se setkat s jedním z posledních žijících účastníků bojů druhé světové války a slyšet jeho autentické vyprávění. „Naše generace už si myslela, že válka znova nebude. Teď jsme se mohli potkat s člověkem, který byl jejím přímým účastníkem. Je to hodně důležité, zejména v paralele s válkou na Ukrajině,“ upozornil.

Mezi gratulanty byli také zástupci Československé obce legionářské a ministerstva obrany. Josef Svoboda byl za setkání spojené s předáním medaile a mnoha blahopřáními vděčný. „Bylo to nádherné a moc příjemné, až mě z toho píchlo u srdíčka. Vůbec jsem s něčím takovým nepočítal. Jsem rád, že jsem tady s vámi prožil těch pár minut,“ děkoval všem, kteří mu přišli blahopřát.

Přes svůj vysoký věk je plný elánu a optimismu. „Zdraví mi zatím slouží. Kdyby mi to vydrželo do stovky, byl bych rád,“ přiznal. Obává se jediného: Aby se válka mezi Ruskem a Ukrajinou neproměnila ve větší konflikt. „Mám strach, aby se do toho nezapojily další státy a nebyla z toho další světová válka. Někdy stačí jako záminka málo,“ dodal Josef Svoboda.

 čtěte také: Nejlepší kamarádství je na frontě, říká veterán

 
Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek