Pátek

14. června 2024

Nyní

Zítra

12°

Svátek má

Všichni nejsou proti. My parkovací dům chceme, hlásí organizátor petice

29. 3. 2023

page.Name
V Trutnově se dnes objevila petice na podporu výstavby parkovacího domu na Zelené Louce. Má ukázat, že na nejlidnatějším sídlišti ve městě je více těch, kteří stavbu podporují, než těch, kteří jsou proti. „Parkovací dům potřebný a jeho umístění vedle CityMarketu je výhodné,“ říká autor Jan Souček.

Petice je reakcí na odpor obyvatel z panelových domů v Pampeliškové ulici, kterým má parkovací dům vyrůst takříkajíc před okny, jsou proti jeho stavbě a navrhují vytvořit nové parkovací plochy na jiných místech sídliště. Nesouhlas dali najevo při jednáních s radnicí, svoje argumenty zveřejnili v médiích.

Nyní začíná sbírání podpisů pod žádost, která naopak stavbu podporuje. „My, níže podepsaní občané města Trutnova, podporujeme záměr města vystavět na Zelené Louce vedle Family Centra parkovací dům. Zelenou Louku dlouhodobě trápí nedostatek parkovacích míst a výstavba parkovacího domu v této lokalitě má smysl,“ je napsáno v úvodním textu s podpisovými archy.

Podle autora Jana Součka je městem navržený parkhaus správnou myšlenkou. „Míst pro auta je na Zelené Louce málo, další ještě ubydou kvůli nástupním plochám pro hasiče. Parkovací dům problém vyřeší. Z Pomněnkové ulice bych to měl pět minut pohodové chůze, a auto schované pod střechou,“ zdůrazňuje.

Petici už rozmísťuje na frekventovaných místech sídliště a nejbližšího okolí. Podepsat ji lidé můžou už nyní v prodejně Orion v CityMarketu a také v obchodě Gumátor. „Podpisových míst bude přibývat. Chci nasbírat víc podpisů, než je odpůrců. Chci ukázat, že nejsme všichni proti, ale že naopak mnozí z nás parkovací dům chceme,“ upozorňuje Souček.

Proti parkovacímu domu u City Marketu se již loni ohradily Bytové družstvo Pampelišková a Společenství vlastníků jednotek SVJ 508-509 a SVJ 510-51. Ze 120 vlastníků jich na domovních schůzích hlasovalo 118 proti výstavbě parkovacího domu.

Trutnovský starosta Michal Rosa petici vítá. „Vnímám ji jako snahu o vyjádření skutečnosti, že odpůrci parkovacího domu v sousedství CityMarketu nehovoří za celou Zelenou Louku. Petice může zlepšit mediální obraz parkovacího domu, který zatím může působit dojmem, že radnice vnucuje obyvatelům něco, co Zelená Louka nepotřebuje nebo nechce,“ vysvětluje.

Podle něj není až tak důležité, jestli se pod petici podepíší desítky, stovky nebo tisíce občanů. Radnice v tom nedělá rozdíly a věnuje všem bez ohledu na počet signatářů. „Petice může být buď tichým vyjádřením morální podpory, nebo hlasitým voláním po řešení problému, jehož definice jasně zazněla v loňském průzkumu. Nicméně o tom, zda parkovací dům bude nebo nebude stát, nerozhodne petice. Rozhodne o tom zastupitelstvo na základě jeho potřebnosti a na základě přidělení dotace,“ připomíná Rosa.

čtěte také: Samosprávy chtějí stopku pro parkovací dům


Trutnovská radnice pokračuje v přípravách výstavby parkovacího domu. I přes nesouhlas obyvatel z Pampeliškové ulice. Jednání s nimi podle starosty komplikuje fakt, že s městem nejednají napřímo, ale přes právníky. „Nejenže to jednání zdržuje, ale prakticky to vylučuje možnost se domluvit,“ konstatuje.

Vedení města očekávalo diskusi nad možnými úpravami projektu parkovacího domu. To ale odpůrci nechtějí. „Jsou nám pouze předkládány argumenty a návrhy, proč a kam parkovací dům přemístit s jednoznačným cílem výstavbě zabránit. Protože nemáme požadavky na úpravy projektu, které by vedly k jeho akceptaci, pokračujeme v původním řešení. Je mi to líto, protože věřím, že debatou nad probíhajícím projektem bychom řešení najít mohli,“ dodává trutnovský starosta Michal Rosa.

Petice není v Trutnově výjimečným nástrojem občanských aktivit. Mezi nejznámější v minulosti patřily například petice Za obnovu místní porodnice,
Za zákaz hazardu ve městě, Proti bikerským trailům nebo Proti sjezdovce v lesoparku. Jedna z posledních měla slogan Nesečte trávu až na hlínu!

čtěte také: Čím začít na Zelence? Parkovací dům, hřiště...


Pavel Cajthaml

pavel@trutnovinky.cz