Čtvrtek

18. července 2024

Nyní

20°

Zítra

21°

Svátek má

Za dva dny přes 40 skalních vrcholů. Odměna? Cena vévody z Edinburghu!

17. 3. 2023

Za dva dny přes 40 skalních vrcholů.  Odměna? Cena vévody z Edinburghu! 16 snímků
Čtyři trutnovští studenti získali prestižní světové ocenění. Klára Vymetalová, Veronika Holubcová, Linda Kudelková a Matyáš Stolín včera převzali bronzovou Mezinárodní cenu vévody z Edinburghu, které pod záštitou britské královské rodiny motivuje k osobnímu rozvoji mladé lidi ve věku od 14 do 24 let.

Program má tři různě dlouhé úrovně. Trutnovští úspěšně zvládli bronzovou, která trvá půl roku. Zakončili ji expedicí, která spočívala ve zdolání více než čtyřiceti skalních vrcholů v Adršpachu a Teplických skalách během dvou dnů. Video z expedice vyhrálo soutěž na téma Respekt.

„Jsem na naše studenty velmi pyšný. Absolvování jakékoliv úrovně spočívá v seberozvoji a sebevzdělávání a je založeno na energii, píli a cílevědomosti mladých lidí. S nadsázkou řečeno je to nakopává k aktivitám, které by jinak sami ani nepoznali,“ ocenil Josef Khol, ředitel Střediska volného času v Trutnově.

Právě tam studenti bronzovou cenu slavnostně převzali. Ve středisku funguje kancelář Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu (The Duke of Edinburgh's International Award, zkráceně DofE) od roku 2014. Další kanceláře vznikly také v trutnovské průmyslovce a v místní zdravotnické škole.

Program založil v roce 1956 princ Philip, manžel britské královny Alžběty II. V Česku funguje od roku 1995. Cílem je podpořit mladé lidi při rozvíjení dovedností a využívání volného času. Účastníci se pravidelně a dlouhodobě věnují dovednosti, pohybu a dobrovolnictví, a na závěr absolvují s týmem expedici v přírodě. „Například v oblasti dobrovolnictví naši žáci spolupracují s Domovem pro seniory, psím útulkem, docházejí pomáhat do RIAPSU, azylového domu a podobně,“ uvedla Iva Horná, vychovatelka ze zdravotnické školy.

Absolventi ceny DofE získají kromě zkušeností a zážitků prestižní certifikát, který jim pomůže v zahraničí při získání stipendií či přijetí na univerzitu. „Energie a nadšení, které do projektu mladí investují, jsou obdivuhodné. Přeji všem, kteří do výzvy DofE vstoupí, hodně trpělivosti, silnou vůli a vytrvalost, které je dovedou do cíle. Získané zkušenosti a dovednosti se jim budou hodit v budoucím životě,“ dodal trutnovský místostarosta Tomáš Hendrych.

(pac, tz-mde)
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek