Neděle

19. května 2024

Nyní

17°

Zítra

21°

Svátek má

Železniční modeláři pořádají výstavu s novinkami, ukázkami technik i soutěží

20. 3. 2023

page.Name
Výstava železnicích modelů a kolejišť v provozu bude tento týden od pátku do neděle rozložena v prostorách Malého sálu městského úřadu. Spolek Modelové železnice Trutnov tak navazuje na loňskou obnovenou výstavní činnost, kdy se akce konala po delší nevynucené pauze.

Letošní osmý ročník nabídne zajímavé výstavní exponáty, ať už se jedná o samostatná kolejiště, nebo statické modely, tak i další zajímavosti kolem modelové železnice. I pro tentokrát se podařilo zajistit kolejiště a modely, které budou v našem městě k vidění poprvé.

„Náš modelářský spolek se bude prezentovat klubovým kolejištěm, na kterém se od poslední výstavy událo mnoho změn. Zejména rozšíření modelového provozu o hlavní stanici, což je náš velký modelový pokrok,“ hlásí pořadatelé.

V souvislosti s tímto posunem se členové spolku rozhodli uspořádat soutěž, kdy se bude po celou dobu výstavy hledat název hlavní stanice. Návštěvníci mohou na soutěžní lístek napsat svoje nápady a ten, který se bude nejvíce líbit, ocení modeláři malou odměnou. Provoz na klubovém kolejišti bude zajišťovat domácí parta rozšířená o nové členy klubu z řad mladých a šikovných modelářů, kteří se učí modelářství v místním zájmovém kroužku.

V průběhu výstavy budou zároveň pořádána modelářská okénka, ve kterých se návštěvníci něco dozví o modelářských postupech a používaných technikách. „Připravili jsme si stavbu malé diorámy, na které ukážeme jednotlivé části stavby,“ prozrazují pořadatelé.

Páteční okénko začne tvorbou terénu, položením koleje a štěrkováním. V sobotu bude následovat flokování, na které naváže výroba stromů, keřů a stavba budov. V neděli vše zakončí finalizace s patinou. Jednotlivá okénka budou v časech: pátek od 16 hodin, sobota od 10:00, 14:30, 16:00, neděle pak 10:00. Pokud patříte mezi zájemce o modelovou železnici, neměli byste si výstavu nechat ujít.

(bog, tz-mžt)
redakce@trutnovinky.cz
Foto: archiv spolku