Pondělí

22. července 2024

Nyní

24°

Zítra

24°

Svátek má

Chytrá investice. V učebnách i dílnách průmyslovky je čisté a zdravé ovzduší

30. 6. 2023 Komerční sdělení

Chytrá investice. V učebnách i dílnách průmyslovky je čisté a zdravé ovzduší 44 snímků
Špičkové stroje, nejnovější technologie a také prostředí bez prachu, pylu a bakterií. To vše dnes patří k moderním továrnám. A díky promyšleným investicím také k trutnovské Střední průmyslové škole.

Dlouhé roky ve spolupráci s místními firmami pečlivě obnovuje vybavení učeben, aby v oblasti elektrotechniky, strojírenství, automatizace a informačních a komunikačních technologií držela krok s dobou a co nejlépe připravila žáky na profesní kariéru. Přidává k tomu také důležitý bonus. Čisté a zdravé ovzduší.

Zatím posledním příkladem jsou dvě aktuálně zrenovované budovy pro odbornou výuku v Mladých Bukách. Kromě výměny střechy, oken a dveří, a zateplení fasády v nich došlo i na vybudování rekuperace vzduchu. Díky ní je teď v učebnách, dílnách a odborných laboratořích stále čerstvý vzduch. „Řízené větrání výrazně zkvalitňuje prostředí pro výuku. Je velmi účinné, zbavuje vzduch škodlivin a vytváří zdravé ovzduší,“ popsal ředitel školy Vladislav Sauer.

Nová technologie navíc není hlučná, jak se skeptici mezi učiteli a mistry původně obávali. „Ať v učebně programování nebo na soustružnické dílně, všude si kantoři chválí, jak rekuperace tiše a bezvadně funguje,“ řekl Sauer. V kombinaci s elektricky ovládanými žaluziemi, které lze polohovat podle potřeby, pomáhá řízené větrání i k regulování teploty uvnitř objektu.

Renovace budov pro praktické vyučování začala loni v březnu a skončila letos v květnu. Královéhradecký kraj, coby zřizovatel průmyslové školy, za ni zaplatil 36,7 milionů korun. Více než 11,5 milionu korun se povedlo získat z Operačního programu Životní prostředí 2014+ z Fondu soudržnosti EU.

„Zateplení povede ke snížení energetické náročnosti obou budov a k menší zátěži životního prostředí. S ohledem na to, že jsme kompletně vyměnili střechy, očekáváme, že se to pozitivně projeví v nižších účtech za provozní náklady,“ uvedl při oficiálním zakončení stavby Pavel Bulíček, náměstek hejtmana zodpovědný za krajské investice.

„Kromě energetické úspory jsme díky investici výrazně zlepšili pracovní prostředí pro výuku žáků v odborných učebnách i dílnách pro odborný výcvik žáků. Denně na těchto pracovištích projde výukou zhruba 120 žáků školy,“ doplnil po prohlídce zrenovovaných prostor Arnošt Štěpánek, náměstek pro krajské školství.

Výuka Střední průmyslové školy Trutnov probíhá na čtyřech místech - kromě zmiňovaných objektů v Mladých Bukách ještě v trutnovských budovách ve Školní ulici a na Horské třídě. „Například právě Horská čp. 59 ukazuje, jak je rekuperace důležitá. V budově u frekventované silnice nešlo kvůli hluku a prachu od aut větrat. Řízené větrání to změnilo, v učebnách je teď neustále čerstvý vzduch,“ připomněl ředitel školy Vladislav Sauer.

Průmyslovka měla v letošním školním roce téměř 590 žáků v učebních oborech elektrikář a nástrojař, a v maturitních oborech strojírenství - počítačová grafika, informatika a management, slaboproudá technika a elektronické počítačové systémy.

Dlouhodobě spolupracuje s významnými firmami ve městě. Jejími partnery jsou např. Vitesco Technologies, Kasper Kovo, Siemens, Hitachi Energi, Pepperl+Fuchs, TE Connectivity, nebo ZPA Smart Energy.