Čtvrtek

18. července 2024

Nyní

20°

Zítra

21°

Svátek má

Není služba jako Služba. Akce, která poukázala na řešení trestné činnosti

27. 6. 2023

Není služba jako Služba. Akce, která poukázala na řešení trestné činnosti 38 snímků
Ví se, že vlastní zkušenost je nepřenosná a je nejlepším ponaučením. Jak ale zařídit, aby se žáci základních škol a široká veřejnost mohli bezpečně dotknout zkušeností s drogami, kriminálním světem, vězením, ale i happy endem? Pracovníci střediska Probační a mediační služby v Trutnově uspořádali v areálu Střediska volného času Na Nivách den, který pojmenovali Není služba jako Služba.

Během dopoledne nabídli ve třech blocích program žákům základních škol, kteří se mohli vcítit do role oběti a pachatele trestného činu a měli možnost své úvahy porovnat se zkušenostmi skutečného klienta Probační a mediační služby. Mladého muže, který se pod vlivem drog dopustil závažného trestného činu, strávil řadu let ve vězení a nyní svou příležitost vzal za ten lepší konec. „Přijal naše pozvání a s ochotou odpovídal na četné a pestré dotazy žáků Obchodní akademie Janské Lázně, ZŠ Náchodská a ZŠ kpt. Jaroše,“ přiblížila vedoucí trutnovského střediska Pavla Kopalová.

Výsledky práce žáků pak byly v odpoledních hodinách prezentovány lidem, kteří se také zajímali o činnost střediska Probační a mediační služby. „Přesto, že naše služba funguje již přes dvacet let, veřejnost o nás stále málo ví,“ poznamenala Kopalová. To se týká zejména mediačních činností, tedy snahy o zprostředkování bezpečné komunikace viníka s poškozeným, nebo podpory obětí trestných činů. A přitom se práva oběť, a tedy i možnosti poskytovaných služeb, za posledních deset let významně rozšířily.

„Kdokoliv, kdo se cítí být obětí nebo má pocit, že se mu děje něco, co je za hranicí spravedlnosti a potřebuje podpořit či poradit, se na nás může obrátit,“ vyzvala Pavla Kopalová a doplnila, že se tak může dít jak před zahájením trestního řízení a podáním trestního oznámení, tak třeba po vynesení rozsudku. Pracovníci ze střediska jsou schopni poskytnout nejen základní informace a porozumění úředním dokumentům, ale zajistit i doprovod na policii či soud, provést oběť trestním řízením tak, aby nedocházelo k sekundární viktimizaci, pomoci vyčíslit škodu a uplatnit nárok na ni.

„S příjemným překvapením jsme si na konci celého dne uvědomili, že i nás samotné den strávený mimo prostředí kanceláře obohatil. Věříme, že část zaujetí, s nímž vykonáváme naši práci, se nám podařilo přenést i na návštěvníky našeho programu a že se naše klíčová slova probace a mediace stala zase o něco srozumitelnější,“ uzavřela Pavla Kopalová.

(bog, tz-pko)
redakce@trutnovinky.cz
Foto: Kateřina Svobodová a archiv střediska