Úterý

16. dubna 2024

Nyní

10°

Zítra

Svátek má

Není služba jako Služba. Akce, která poukázala na řešení trestné činnosti

27. 6. 2023

Není služba jako Služba. Akce, která poukázala na řešení trestné činnosti 0 snímků
Ví se, že vlastní zkušenost je nepřenosná a je nejlepším ponaučením. Jak ale zařídit, aby se žáci základních škol a široká veřejnost mohli bezpečně dotknout zkušeností s drogami, kriminálním světem, vězením, ale i happy endem? Pracovníci střediska Probační a mediační služby v Trutnově uspořádali v areálu Střediska volného času Na Nivách den, který pojmenovali Není služba jako Služba.

Během dopoledne nabídli ve třech blocích program žákům základních škol, kteří se mohli vcítit do role oběti a pachatele trestného činu a měli možnost své úvahy porovnat se zkušenostmi skutečného klienta Probační a mediační služby. Mladého muže, který se pod vlivem drog dopustil závažného trestného činu, strávil řadu let ve vězení a nyní svou příležitost vzal za ten lepší konec. „Přijal naše pozvání a s ochotou odpovídal na četné a pestré dotazy žáků Obchodní akademie Janské Lázně, ZŠ Náchodská a ZŠ kpt. Jaroše,“ přiblížila vedoucí trutnovského střediska Pavla Kopalová.

Výsledky práce žáků pak byly v odpoledních hodinách prezentovány lidem, kteří se také zajímali o činnost střediska Probační a mediační služby. „Přesto, že naše služba funguje již přes dvacet let, veřejnost o nás stále málo ví,“ poznamenala Kopalová. To se týká zejména mediačních činností, tedy snahy o zprostředkování bezpečné komunikace viníka s poškozeným, nebo podpory obětí trestných činů. A přitom se práva oběť, a tedy i možnosti poskytovaných služeb, za posledních deset let významně rozšířily.

„Kdokoliv, kdo se cítí být obětí nebo má pocit, že se mu děje něco, co je za hranicí spravedlnosti a potřebuje podpořit či poradit, se na nás může obrátit,“ vyzvala Pavla Kopalová a doplnila, že se tak může dít jak před zahájením trestního řízení a podáním trestního oznámení, tak třeba po vynesení rozsudku. Pracovníci ze střediska jsou schopni poskytnout nejen základní informace a porozumění úředním dokumentům, ale zajistit i doprovod na policii či soud, provést oběť trestním řízením tak, aby nedocházelo k sekundární viktimizaci, pomoci vyčíslit škodu a uplatnit nárok na ni.

„S příjemným překvapením jsme si na konci celého dne uvědomili, že i nás samotné den strávený mimo prostředí kanceláře obohatil. Věříme, že část zaujetí, s nímž vykonáváme naši práci, se nám podařilo přenést i na návštěvníky našeho programu a že se naše klíčová slova probace a mediace stala zase o něco srozumitelnější,“ uzavřela Pavla Kopalová.

(bog, tz-pko)
redakce@trutnovinky.cz
Foto: Kateřina Svobodová a archiv střediska