Středa

24. července 2024

Nyní

16°

Zítra

13°

Svátek má

První Pivofest? Byl to úlet, dnes se musím smát, říká pořadatel Šafr

8. 6. 2023

page.Name
Druhá červnová sobota se v Trutnově už tradičně nese v duchu oslav zlatavého moku. A nejinak tomu bude i letos, kdy už pozítří se na Krakonošovo náměstí sjedou pivovary a minipivovary z různých koutů naší země, aby návštěvníci ochutnali tekutý chléb z jejich pestré nabídky. Svá piva budou čepovat například domácí Krakonoš, Trautenberk, Pecký pivovar, Malý Janek, Beránek, Panaczech, Kynšperský Zajíc a řada dalších. Přinášíme vám rozhovor s organizátorem Pivofestu Danielem Šafrem, který pořádá již 18. ročník.

Co vás přivedlo na myšlenku dělat Pivofest?
Kdysi dávno jsem jako moderátor regionálního rádia Evropa 2 Duha několik let moderoval pivní slavnosti ve Vrchlabí. Fascinovala mě neuvěřitelně přátelská atmosféra, která se nesla celý den centrem města, a tak jsem začal toužit dokázat zorganizovat něco podobného. Ty chvíle, kdy se sejdou známí, příbuzní, kamarádi nebo kolegové z práce na slavnostech, dají si pivo, poslechnou muziku a poklábosí spolu, mohou sice zdánlivě působit jako drobnosti, ale když se v den Pivofestu rozhlédnete po náměstí, uvidíte opravdu jen úsměvy a radost. A to je neuvěřitelný hnací motor. A protože pocházím z Trutnova, toužil jsem oživit centrum svého milovaného města, kde se tenkrát na náměstí, a je to už 20 let, nic nedělo.

Jaký byl první ročník? Přípravy i samotný průběh… Co vám utkvělo v paměti?
Bylo to příšerné. Organizace, grafika plakátů, které byly navíc slepované ze dvou kusů, návštěvnost, propagace. Když si na to dnes vzpomenu, musím se smát. Tenkrát jsme Pivofest organizovali s kamarádem ve dvou. Ten vzal po druhém ročníku Pivofestu, který nedopadl o moc lépe, nohy na ramena a utekl. Vzpomínám si, že jsme si pár dní před Pivofestem najali nějakého chlapíka s trabantem, na kterém měl amplión, aby jezdil po Trutnově a ve smyčce pouštěl upoutávku na Pivofest. První potíž byla, že ten chlapík pořád někde stál a vlastně moc nejezdil. A ta druhá, že když už jezdil, tak byl trabant hlučnější než ten amplión. Byl to úlet. Vzpomínám si, že jsem se jel po Pivofestu zeptat majitele olivětínského pivovaru Opat Jaroslava Noska, jako dopadli. Dodnes si pamatuji jeho první větu, když jsem se ukázal ve dveřích: „Vy se ještě opovažujete přijít mi na oči?“ Vyčepovali tenkrát necelý jeden sud. Jenže tenkrát jsem byl mladý a nehodlal jsem to vzdát. Když jste houževnatí, tvrdohlaví a máte sen a touhu, neúspěch je jen kapitola.

Jaký ročník považujete za nejpovedenější?
Každý ročník, který udělá návštěvníkům radost, je povedený. Z pozice pořadatele na Pivofest nahlížím trochu jinou optikou, tak to vlastně nedovedu úplně posoudit. Moc rád si v paměti uchovávám fragmenty a vzpomínky na jednotlivé situace. Třeba když s Jaroslavem Uhlířem zpívalo písničky z pohádek celé náměstí, když se moje umanutá tříletá dcera dostala do šatny Vaška Neckáře, aby mu zazpívala jeho písničku z Šíleně smutné princezny a následně sklidila potlesk celé kapely, a tak bych mohl pokračovat dál. 

Co byste řekl k letošnímu ročníku a pak také k line-upu kapel?
Letos se ponese Pivofest na vlně pohody. Návštěvníci se mohou těšit na mladou nadějnou kapelu ze Šumperka Byt číslo 4, Heebie Jeebies, Pokáče, Komunál, skutečnou bubenickou extraligu Miloše Meiera a jeho show Drumming Syndrome a kapelu Jelen. Nebude chybět stolní fotbálek v lidské velikosti a v neposlední řadě přivezou řadu novinek i pivovary. Třeba královédvorský Tambor měl svého sládka na zkušené v Irsku a před nedávnem se pustili do svrchně kvašených piv, tak jsem zvědavý. A návštěvníci se mohou těšit i na pivovary, které dosud na Pivofestu nebyly.

Je nějaká kapela nebo interpret, kterého byste chtěl na Pivofestu?
Pár jich je, ale když to teď prozradím a na příští rok některý z nich dopadne, nebude to překvapení.A co nabídka piva? Je stálá nebo se mění?
Jsou pivovary, které jezdí na Pivofest tradičně každý rok. Od svého vzniku je to například Trautenberk. A pokud si dobře pamatuji, tuším, že jsme byli jejich první akce, kde se prezentovali. Každý rok je tu pochopitelně místní Krakonoš, nechybí Tambor a například Svijany. To jsou takové stálice, které si Pivofest nenechají ujít. A pak se každý rok přijedou prezentovat pivovary, které v Trutnově ještě nebyly. Letos to jsou například Chotěboř, Kynšperský pivovar nebo Malý Janek.

Víte, kolik piva se během Pivofestu na Krakonošově náměstí vypije?
V prvních letech jsme to zjišťovali, ale několik posledních let už to neděláme. Je ale pravda, že se v minulosti nejednou stalo, že některým pivovarům došlo pivo a nechávaly si dovézt další.

Poslední otázka. Jaké pivo vám nejvíce chutná?
To je těžká otázka. Mám rád pestrost a záleží na situaci. K nedělnímu obědu nebo po úmorném vejšlapu si dám s chutí dobře vychlazený světlý ležák. Naopak večer skleničku něčeho silnějšího svrchně kvašeného. Dilema jsem musel řešit při výběru značek k nám do náchodské kavárny Škvorecký Café, kde nakonec máme v nabídce piva Trautenberk a Clock. Trautenberka, protože je skvělý a připomíná mi mé domovské Krkonoše, a Clock mě nadchl na jednom food festivalu svým Twistem a i jejich ostatní piva jsou radost. Navíc se kluci nebojí experimentovat a jsou z Potštejna, kde moje babička prožila poetické dětství, o kterém mi často vyprávěla, tak si tam pro pivo i rád osobně zajedu.

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek