Pátek

19. července 2024

Nyní

23°

Zítra

24°

Svátek má

Renovace kina finišuje, v malém sále už visí audiovizuální technika

20. 6. 2023

Renovace kina finišuje, v malém sále už visí audiovizuální technika 48 snímků
Stavba skončí do měsíce. Pak dojde na zkušební provoz. Následně vše vyladí zaměstnanci. A v září se může promítat. Tak málo chybí k tomu, aby Kino Vesmír znovu otevřelo.

Trutnovský starosta Michal Rosa dnes po dvou měsících znovu provedl novináře útrobami kina, jehož rozsáhlá rekonstrukce začala v létě 2021. Sádrokartony, světla, rozvody elektřina nebo vzduchotechnika, to vše je už dokončené.

„Hotové jsou obklady dlažby, ve spodním foyeru je teraso, což je časově náročná a pracná věc. Teď nás čekají luxusní malby, dřevěné obklady, na závěr přijdou koberce a montáž nábytku, a to jak sedaček v sálech, tak baru a dalších věcí,“ vysvětlil na úvod krátké exkurze.

V kině se ještě pohybují stavaři, ale už provádějí spíš „jemnější“ práce - hladí vnitřní omítky, montují obklady nebo přidělávají potřebnou audiovizuální techniku. „V malém promítacím sále už jsou všechny reproduktory, ve velkém sále je zatím namontovaná jen malá část z nich,“ upřesnil starosta.

V obou sálech jsou patrné akustické obklady, klíčové prvky moderní prostorové akustiky. Ve velké promítací místnosti je zábradlí, dominantou zůstává historický strop, jediná dochovaná část původního kina. „Už rekonstrukce v sedmdesátých letech v interiéru kina nic jiného, původního nedochovala. Proto jsme se snažili za každou cenu, bylo náročné unikátní podhled zachránit,“ zdůraznil Michal Rosa.

Právě ohledy na minulost budovy a její dobový ráz ovlivnily volby materiálů uvnitř kina. „Například teraso je materiál, který historicky patří do doby, kdy kino vzniklo. Pracujeme s ním ve foyeru, na soklu budovy, máme i ho na některých schodištích,“ upozornil starosta. Strop ve velkém sále pochopitelně není akustický. Nahradí ho obklady na stěnách. „Kino Vesmír by mělo být jiné, než multiplex,“ uvedl starosta.

Sedadla, mobiliář a gastrotechnika se mají montovat jako poslední. Vše má být hotové příští měsíc. „Město by si mělo kino převzít od dodavatele stavby kolem poloviny července. Následovat bude předepsaný zkušební provoz, po něm bude kolaudace a zbytek léta chceme využít, aby se personál kina s objektem seznámil a naučil se ho používat,“ dodal trutnovský starosta Michal Rosa.

Rekonstrukce Vesmíru zásadním způsobem zlepší komfort. Dosud měl pouze jeden sál s hledištěm pro 400 diváků. Nyní má dva promítací sály - velký s kapacitou 256 diváků a menší (převážně pro artová představení) pro 39 diváků.

Ve vstupní hale bude moderní prodejna vstupenek a občerstvení, navýšená je kapacita toalet. Díky výtahu bude kino dobře přístupné i tělesně postiženým.

Víte, že…
…kino Vesmír začne promítat ve čtvrtek 7. září? První veřejné projekci bude předcházet slavnostní zahájení provozu.
…do kina můžete výjimečně i mimo projekci? V sobotu 9. září, v rámci Dnů evropského dědictví, bude kino volně přístupné veřejnosti.
…prvním průvodcem bude Michal Rosa? Byl to právě on, současný starosta, který před lety rekonstrukci kina navrhl. Bude tedy tím nejpovolanějším průvodcem.

Vnějšek budovy je hotový už delší dobu. Zbývá umístit na fasádu venkovní nasvícení. Nedávno přibyl nad hlavním vchodem svítící nápis „Kino Vesmír“. V říjnu pak bude vedle vstupu umístěná nerezová deska Václava Havla.

Rekonstrukce kina vyjde na přibližně 120 milionů korun. Víc než polovinu ale pokryje dotace z Národního plánu obnovy, a to ve výši 68,85 milionů korun.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek