Úterý

21. května 2024

Nyní

18°

Zítra

14°

Svátek má

Trutnov přidá na opravu kostela ve Starém Rokytníku 180 tisíc

29. 6. 2023

page.Name
Radnice pomůže partě nadšenců, kteří se snaží zachránit zchátralý kostel sv. Šimona a Judy ve Starém Rokytníku. Na letošní opravy jim přispěje částkou 180 tisíc korun. Zastupitelé o tom rozhodli při pondělní veřejné schůzi.

Členové spolku Přátelé Starého Rokytníku začali o kostel bojovat v roce 2019. Letos chtějí opravit strop nad presbytářem a krov. Peníze shánějí, kde se dá. „Máme 350 tisíc korun z Česko-německého fondu budoucnosti, 400 tisíc z havarijního fondu ministerstva kultury a 191 tisíc dal Královéhradecký kraj, z nich 50 tisíc bylo na doplacení vitrážových oken,“ tvrdí předsedkyně spolku Štěpánka Tryznová.

Další finance nyní dostanou od města. „Oprava kostela je dlouhodobý a náročný projekt, který spojuje lidi a přináší kulturní a společenský život do obce. Je to jeden z příkladů fungujícího spolku, ve kterém působí aktivní lidé, dobře se s nimi jedná a jsou tak důvěryhodným partnerem pro město, které nemá jakékoliv překážky jim i finančně pomoci,“ zdůrazňuje trutnovský starosta Michal Rosa.

Město už spolek v minulosti opakovaně podpořilo, dohromady přispělo v letech 2020 až 2022 půl milionem korun.

Opravy stropu a krovu se mají uskutečnit od září do konce roku. „Veškeré peníze budou použity na stropní desku a trámy nad presbytářem a zpevnění krovu, tak, aby příští rok mohla přijít na řadu střecha,“ vysvětluje Tryznová. Projekt na novou střechu vytvoří trutnovský projektant a statik Jan Chaloupský.

Víte, že…
…nejstarší potvrzená zmínka o původně gotickém rokytnickém kostelu pochází z roku 1384? Během husitských válek v roce 1430 byl ale zbořený. Jezuité ho obnovili v barokním slohu (a rozšířili) v roce 1752. Poslední zásadní úpravy se na kostele prováděly před více než sto lety. Od poválečného odsunu sudetských Němců pozvolna chátral. Církev kostel desítky let nevyužívala.

Souběžně s opravami se daří vracet do kostela společenský život. Například v neděli 2. července od 17 hodin v něm bude koncert sboru NaŽďár. Na sobotu 5. srpna spolek chystá koncert Josefa Lábuse a Smyččcového kvarteta TrutnoForte.

„Mám radost, že se daří pokračovat v opravách. Zároveň se snažíme i vyjádřit podporu podobně ´postiženým´ - například právě kolegům z kostela sv. Jana Křtitele v Horním Žďáru. Také připravujeme koncert dětských svěřenců Radka Maliny a jeho Muzikantského ráje. Fotografové celoročně shromažďují materiál na další nástěnný kalendář, který bude vskutku jedinečný,“ dodává Tryznová.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek