Neděle

14. července 2024

Nyní

15°

Zítra

17°

Svátek má

Nová kniha: Šest unikátních vzpomínek na působení v ZPA

26. 7. 2023

Nová kniha: Šest unikátních vzpomínek na působení v ZPA 14 snímků
Vyšla zajímavá kniha o ZPA. Jmenuje se 80 let elektrotechniky v Trutnově a nabízí osobitý pohled vybraných pamětníků na různá období slavné firmy. „Příběhy popisované v publikaci dokumentují zajímavou a bohatou historii elektrotechnického průmyslu v Trutnově,“ ocenil Aleš Mikula, generální ředitel společnosti ZPA Smart Energy, která publikaci vydala.

Podílelo se na ní šest dlouholetých zaměstnanců. Například Zdeněk Doležal, konstruktér ZPA v šedesátých až devadesátých letech, se zaměřil na samotné počátky elektrotechnického průmyslu v Trutnově. Jeho kolega Václav Musil připomněl fungování výzkumné a vývojové základny v sedmdesátých letech. Vladimír Burlak popsal výzkuma vývoj, který měl na starosti v osmdesátých letech.

Osobitým pohledem se za kvalitou výroby ohlédl Vlastimil Palata, vedoucí výstupní kontroly a revizní technik z let 1972 až 1988. Jan Slavík vnesl do publikace neotřelý pohled obchodního manažera, který ve firmě působí sedmnáct let. „Všichni jsme samozřejmě technici, ale v knížce jsou především naše osobní vzpomínky. Chtěli jsme, aby si ji lidé rádi přečetli,“ vysvětluje další autor Jaroslav Jirman, který byl v letech 1990 až 2011 ředitelem ZPA.

Právě on se výraznou měrou zasloužil o záchranu elektrotechnického průmyslu ve městě, což v knize popisuje. Úspěšný privatizační projekt zajistil pokračování ZPA a zároveň přitáhl dva zahraniční investory. Místo jedné elektrotechnické firmy tak v roce 1993 ve městě působily tři. Časem přibyly další, dnes jich je osm. V Trutnově, označovaném za centrum elektrotechnického průmyslu, dávají práci zhruba třem a půl tisícům lidí.

Kromě příběhů přináší publikace i řadu dobových fotografií. Mnohdy připomínají už málem zapomenuté časy - například měniče napětí z válečného období, kdy zde působila německá firma AEG a nastartovala místní elektrotechnickou éru. Další obrázky ukazují relé, výrobek typický pro ZPA, ale rovněž ochrany pro energetiku, minipočítač ADT nebo současná chytrá měřidla. Snímky rovněž zachycují výrobu jak v padesátých letech, tak i v současnosti.

Slavnostní představení knihy se odehrálo v červnu v Muzeu Podkrkonoší v Trutnově. Právě tam je možné publikaci koupit a současně navštívit expozici, která se rovněž věnuje historii elektrotechnického průmyslu v Trutnově.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek