Neděle

16. června 2024

Nyní

13°

Zítra

13°

Svátek má

Opravená Polská ulice se otevře příští víkend

13. 7. 2023

page.Name
Téměř rok trvající oprava Polské ulice vedoucí z Trutnova k hraničnímu přechodu do Polska v Královci je hotová. Řidičům se otevře 22. července, kdy skončí i objížďky přes Náchodskou ulici. V Polské ulici o délce 1,8 kilometru je nová silnice a stavbaři také po celé její délce udělali chodník, což významně zvýší bezpečnost chodců a provozu. Investory stavby za 30 milionů korun byly město Trutnov a státní Ředitelství silnic a dálnic ČR.

Město Trutnov společně s Ředitelstvím silnic a dálnic ČR začalo s rekonstrukcí Polské ulice vloni v září. Navázaly tehdy na společnost VaK Trutnov, která opravila vodovody a kanalizaci. Následovala zimní přestávka a na jaře se práce znovu rozjely.

Radnice zrekonstruovalastávající chodník a vybudovalo část nového. ŘSD opravilo kompletně povrch vozovky na 1,8 km dlouhém úseku. „Nyní už nám zbývá osadit jen autobusové zastávky a drobné dodělávky, ale běžnému provozu by nemělo nic bránit. Jsem rád, že se nám tato společná akce s ŘSD povedla dotáhnout do úspěšného konce a Trutnovákům tak přibyde další úsek moderní, opravené a bezpečné komunikace,“ poznamenal k rekonstrukci trutnovský starosta Michal Rosa.

Radnice investovala do opravy Polské ulice celkem 12,9 milionu korun. Hlavní práce provedla firma M-Silnice.

Oprava ulice byla důležitá proto, že Poláci by měli v roce 2024 otevřít čtyřproudou rychlostní silnici S3 vedoucí až na hranice. Očekává se, že poté provoz v Trutnově v Polské ulici zesílí, protože česká dálnice D11 se na hranice dostane až později.

Bezpečnost dopravy v úseku z Trutnova k hranici by měly zlepšit i nové radary, které budou pod hrozbou pokuty měřit rychlost vozidel. „Radary by měly být do konce letošního roku instalovány v Bernarticích, Zlaté Olešnici, Libči a Voletinách,“ uvedla mluvčí Trutnova Michaela Dědková.

ŘSD plánuje, že úsek D11 Trutnov - státní hranice, jehož součástí jsou i dva půlkilometrové tunely, by měl být hotový v roce 2027. Již v roce 2025 by však ŘSD chtělo otevřít tříkilometrový úsek u hranice s Polskem. Auta by se tak po něm a po S3 vyhnula polskému pohraničnímu městu Lubawka a českému Královci.

(bog, tz-mdě, ČTK)
redakce@trutnovinky.cz
Foto: Michaela Dědková