Středa

24. července 2024

Nyní

17°

Zítra

13°

Svátek má

Revitalizovaný park v „Horňáku“ už je znovu přístupný veřejnosti

22. 7. 2023

Revitalizovaný park v „Horňáku“ už je znovu přístupný veřejnosti 21 snímků
Knihobudka, hračkobudka, lavičky, květiny a mnoho dalšího – revitalizace parku vedle kostela sv. Václava v Horním Starém Městě je hotová. Náklady na zvelebení parku činily 3,8 milionu korun, z toho však 3,1 milionu pokryla dotace.

Úprava parku začala na konci října loňského roku. Nejprve se pokácely přerostlé a nebezpečné dřeviny a místo nich se vysadila nová zeleň. Po zimní přestávce práce pokračovaly. „Chtěli jsme zde vytvořit příjemné místo na krátké procházky či trávení volného času. V parku jsou nové lavičky i herní prvky. Můžete si sem přijít zahrát například šachy nebo dámu a další hry. Novinkou je knihobudka a hračkobudka na výměnu použitých knih a hraček, které jsou stále funkční. Věřím, že se park bude líbit a lidé si sem najdou cestu,“ uvedl místostarosta Trutnova Tomáš Hendrych.   

 

V parku byly vytvořeny nové mlatové cesty, osázeny květinové záhony, instalován nový mobiliář, jako například lavičky, posezení, odpadkové koše apod. Proměna parku vznikla podle návrhu firmy RSU Trutnov, která se zabývá návrhy a realizací zahrad a veřejných prostor.

„Mělo by to tady vytvořit opravdu hezké oddechové místo, kde by lidé měli možnost se jednak podívat k pomníku 1. světové války, kde je udělaný jeden větší prostor, a druhé odpočinkové místo bude u knihobudky či hračkobudky,“ upřesnil majitel firmy a projektant Miloš Kotrbanec, který se svojí kolegyní Pavlou Minkovou vytvořil dva návrhy a zrealizoval se tento. „Co se týká zeleně, podél silnice je vysazená nová alej z jabloní, která až časem naroste, tak by měla park oddělit od vozovky. Stávající zeleň byla ošetřená a doplněná novými stromy a keři. V pozadí jsou vždycky takové větší, aby tvořily okolí a bariéru, a u chodníčků jsou buď nízké keře nebo většinou trvalky. Park bude hezký, ale chce to ještě nějaký čas. Teď to musí všechno narůst,“ dodal.

Revitalizaci zajišťovaly Technické služby města Trutnova za zhruba 3,8 milionu Kč. Dotace ze Státního fondu životního prostředí činila zhruba 3,1 milionu Kč.

(bog, tz-mdě)
redakce@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek