Neděle

16. června 2024

Nyní

14°

Zítra

14°

Svátek má

V srpnu začne oprava lávky Na Struze, řidiči musejí počítat s úplnou uzavírkou

19. 7. 2023

page.Name
Blíží se oprava skleněné lávky Na Struze, která slouží jako významná pěší spojnice mezi centrem města a městskou částí Kryblice a nachází se nad hlavní silnicí. Práce si tak vyžádají dopravní omezení.

Trutnovská radnice avizovala chystanou rekonstrukci 46 metrů dlouhé skleněné lávky v loňském roce. Letos dojde k její realizaci. Důvodem je nevyhovující technický stav. „Lávka se stala významným prvkem pěší a cyklo dopravy v Trutnově. Bohužel zcela dosloužila a už několik let jsme fungovali v nouzovém režimu. Jsme moc rádi, že se nám podařilo sehnat dodavatele stavby a také dotaci, která pokryje významnou část investičních nákladů. Věřím, že dočasné nepohodlí pro řidiče a chodce, které bude s opravou spojené, stojí za výsledek,“ vysvětluje trutnovský starosta Michal Rosa.  

Zrekonstruovaná lávka bude velmi podobná té stávající. Největší změny dozná barevné provedení. To bude nově světlé. Autorem projektu je Ivan Šír. Práce provede firma Eurovia CS., která vyhrála výběrové řízení s nabídkovou cenou necelých 29 milionů korun. Radnici se však na lávku podařilo získat dotaci ve výši 24 milionů ze Státního fondu dopravní infrastruktury. Oprava začne 1. srpna a do začátku zimy by hlavní konstrukce měla být instalována. Poté budou práce pokračovat v závislosti na klimatických podmínkách, počítá se tedy se zimní přestávkou a dokončením v příštím roce.

Náročná oprava se neobejde bez dopravních omezení. „Snažili jsme se minimalizovat dopad na dopravu v Trutnově. Nastavený harmonogram obsahuje rezervy, ale budeme se snažit jednotlivé fáze co nejvíce urychlit a opravu zkrátit, jak jen to půjde,“ říká vedoucí Odboru rozvoje města MěÚ Trutnov David Jelínek.

Řidiči musí počítat s úplnou uzavírkou ulice Na Struze od úterý 1. srpna do 31. srpna kvůli odmontování skel a demontáži lávky a následně od 9. října do konce listopadu kvůli instalaci nových částí konstrukce. Mezitím bude puštěn obousměrný, ale zúžený provoz se sníženou rychlostí pro osobní automobily a autobusy. Nákladní doprava povede po celou dobu přes Úpské nábřeží. „Pro pěší, kteří byli na trasu přes lávku zvyklí, zřídíme dočasný přechod pro chodce, který propojí uličku K Příkopu vedoucí z Jihoslovanské ulice s ulicí Pod Sadem,“ dodává starosta Rosa.

Po obou dobách úplné uzavírky se změny dotknou také provozu MHD Trutnov. Zastávka Na Struze nebude obsluhována a nahradí ji zastávka v Žižkově ulici. Také meziměstská autobusová doprava dočká změn, je nutné sledovat výlukové jízdní řády nebo webové stránky Veřejné dopravy Královéhradeckého kraje dopravakhk.cz.

(bog, tz-mdě)
redakce@trutnovinky.cz
Vizualizace: Ivan Šír