Neděle

16. června 2024

Nyní

13°

Zítra

13°

Svátek má

Dračí slavnosti budou O našem lese. Začnou prologem v Bohuslavicích

27. 4. 2023

page.Name
Spousta zábavy, ale také hodně mystiky. Tradiční program v centru města s lákavými novinkami v lese a podzemí. A na úplný závěr obvyklé vyvěšení draka na Starou radnici. Takové budou letošní Dračí slavnosti Už ho nesou!

Podobně jako v předchozích letech se akce i nyní dramaturgicky ponoří do trutnovské minulosti. „Jedna z dávných pověstí říká, když lidé udělali všechny věci ohledně založení města, tak Albrecht z Trautenberku odešel zcela sám do hlubokého lesa a strávil tam tři dny, aby si odpočinul od svých druhů. Proto jsou letos v podtitulu slavností slova O našem lese,“ uvádí Otto Štemberka, předseda spolku Trutnov - město draka, který slavnosti pořádá.

O našem lese je i název prologu, který se odehraje v sobotu 29. dubna večer v Bohuslavicích a který bude jakousi hrou na dobový magický obřad. „Na pár hodin se v lese odpojíme od dnešního světa. Lidé projdou iniciační stezku s několika zastaveními, rozezníme velký hudební nástroj a přichystáme se na příchod mága, jenž nás zasvětí do spojení zdánlivě nespojitelného,“ naznačuje Štemberka.

Prolog není určený pro děti do dvanácti let ani pro psy, zdůrazňují organizátoři. Květnový program slavností je naopak zaměřený především na rodiny s dětmi. V pátek 5. května večer se u jezírka v městském parku otevře naučná stezka akustických hudebních nástrojů i s tajemným průvodcem. U kdysi vyhledávané restaurace Zámeček bude hrát živá muzika, z místa se budou lidé vydávat ke stromu přání pod Paradráhou.

V sobotu 6. května ráno začne program u ČSOB, a to dělostřeleckou salvou. Dětský průvod půjde na plochu pod muzeem, kde začne celodenní hra na téma Les. Novinkou v jinak tradičním programu bude zcela výjimečně otevřené podzemí ve skále za kinem.

„Bude v něm stezka s prapodivnými lesními bytostmi. Je to navíc místo, kde drak střeží velký poklad. Podzemí je tajemné, ale není děsivé. Doporučujeme k dětem dospělácký doprovod,“ říká Štemberka.

Podle zvyklostí bude živo na Krakonošově náměstí, kde bude hlavní scéna. Další jeviště pro hudebníky, divadelníky a jiné umělce bude na tržnici. Zábava se chystá i v Divadýlku Trdýlko a na dětské scéně za Nelly Kellys. Školní ulicí má opět jezdit loď na kolečkách a u pošty bude kuličková dráha. Na Dolní Promenádě pojede šlapací mašinka, vystoupí fríské koně s tanečnicemi a lákadlem bude i tradiční přehlídka řemesel. Na plácku před obchodní akademií bude Al Rašíd, pod Galerií Draka vznikne středověká střelnice. Samozřejmostí budou i stánky s občerstvením a živá hudba v ulicích.

Bohatý program vyvrcholí večerním průvodem, při kterém lidé ponesou trutnovský symbol - draka. Procesí začne za kinem, skončí na Krakonošově náměstí. Po vyvěšení na věž Staré radnice proběhne velká ohňová show.

Podrobný program dračích slavností najdete na internetových stránkách www.trutnovmestodraka.cz.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek