Neděle

14. července 2024

Nyní

15°

Zítra

17°

Svátek má

Jsme tady třicet let a dokážeme se dohodnout, hlásí elektrotechnické firmy

14. 4. 2023

Jsme tady třicet let a dokážeme se dohodnout, hlásí elektrotechnické firmy 16 snímků
Nová éra. Tak se dá bez nadsázky označit posledních třicet let, během kterých se Trutnov stal centrem elektrotechnického průmyslu. Aktuálně ve městě působí osm velkých firem, zaměstnávají dohromady tři a půl tisíce lidí a letos se chystají slavit.

Na počátku nové epochy byla úspěšná privatizace místního ZPA. Došlo k rozdělení na tři části. V podniku zůstala pouze výroba elektroměrů, další dvě oblasti převzali v lednu 1993 noví investoři. Produkce elektromechanických ochran se ujalo ABB, výroby relé se chopil Siemens. Právě tato část se časem rozšířila o další firmy - například mdexx, Pepperl+Fuchs, TE Connectivity, Argotech či Vitesco Technologies.

Postupně ve městě rostly nové haly a stoupal i počet lidí, kteří v nich pracují. „Všechny zprivatizované části žily úspěšným životem a velmi pozitivně se rozvíjely. Ne ve všech českých regionech se to povedlo. Dnes máme v elektrotechnické výrobě osm silných společností, které v trutnovském regionu fungují,“ upozorňuje Aleš Mikula, generální ředitel společnosti ZPA Smart Energy.

Rozmach nového oboru přišel městu vhod. Po útlumu hornictví a zániku textilek bylo potřeba dát práci tisícům lidí. „Elektrotechnický průmysl převzal štafetu nejvýznamnějšího zaměstnavatele v regionu. Důkazem je počet zaměstnanců, který z jednoho a půl tisíce v roce 1993 vzrostl na současných tři a půl tisíce. Toto číslo budí respekt, když vezmeme v úvahu míru automatizace, kterou tento průmysl za krátkou dobu prošel,“ oceňuje trutnovský starosta Michal Rosa.

 

Firmám se daří v regionu najít dost kvalifikovaných lidí. Kromě vlastního efektivního vzdělávání zaměstnanců se jim vyplácí spolupráce s místní průmyslovou školou, která se zaměřuje na strojírenství, elektrotechniku a automatizaci, a je pro podniky kvalitní líhní nových pracovníků.

„Dětem našich zaměstnanců ve věku osmých a devátých tříd předvedeme fabriku, rodiče jim ukáží, co u nás dělají a pak se je snažíme nasměrovat na průmyslovku, aby se po letech vrátili k nám,“ říká Lukáš Rosůlek, ředitel Vitesco Technologies se zhruba 2200 zaměstnanci.

Zásadní je i spolupráce mezi firmami. Například si nepřetahují zaměstnance. „Mohli bychom spolu bojovat, ale nevyhrál by nikdo. Máme džentlmenskou dohodu, že si nepůjdeme agresivně po vlastních zaměstnancích. Jsem rád, že to dodržujeme. Ale přirozená fluktuace tu samozřejmě je,“ přiznává Mikula. Když bylo potřeba, dokázaly se firmy dokonce domluvit na nevšední zápůjčce. „Ve chvíli, kdy jsme měli propad zakázek, jsme byli dohodnuti s ABB a navzájem si zaměstnance půjčovali,“ přiznává Mikula.

Výjimečná spolupráce navazuje podle manažerů právě na začátky moderní elektrotechnické éry ve městě. „Vzešli jsme z jednoho kořene. Známe se osobně, nejsme pro sebe cizí,“ myslí si Roman Demuth, který v roce 1994 začínal v Siemensu a dnes je ředitelem firmy Pepperl+Fuchs Manufacturing.

 

Spolupracovat firmy chtějí i při letošních oslavách, které nazvaly příznačně: Nabíjíme Trutnov novou energií. První akcí bude slavnost, která se uskuteční v pátek 12. května. Začne v 15 hodin u Uffa, odkud vyrazí průvod bubeníků TamTam Batucada na Krakonošovo náměstí, kde budou prezentační stánky firem, workshopy, spousta her a odměn pro děti. Na bubenickou show naváží koncerty kapel MyBand!, Filip & Nikita a Monkey Bussiness. Chybět nebude ani občerstvení.

Na 30. výročí budou upozorňovat i další akce. Například běžecké, cyklistické a triatlonové závody, výstava o historii ZPA, workshopy pro veřejnost nebo společná prezentace středních škol a zaměstnavatelů. Některé firmy navíc chystají dny otevřených dveří. „Tři dekády úspěšného rozvoje elektrotechnického průmyslu v regionu si rozhodně zaslouží připomenutí,“ dodává Aleš Mikula.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek