Čtvrtek

13. června 2024

Nyní

11°

Zítra

Svátek má

Kino bude hotové v červenci, promítat ale začne až v září

4. 4. 2023

Kino bude hotové v červenci,  promítat ale začne až v září 0 snímků
Modernizace kina Vesmír finišuje. Stavební práce jsou hotové, nyní se vytvářejí interiéry. Vše bude dokončené nejpozději v červenci, první film se bude v kině promítat ve čtvrtek 7. září, oznámil dnes trutnovský starosta Michal Rosa.

Rozsáhlá rekonstrukce kina začala v létě 2021. Měla trvat rok, ale nečekaně se protáhla. Nejvíc brzdil práci špatný technický stav původní budovy. Neodborné zásahy při opravách v sedmdesátých letech totiž poškodily statiku objektu. Vady se skrývaly ve starých zdech, nebylo možné je odhalit při průzkumu.

„Například byly přesekané průvlaky, narušené sloupy. V podstatě bylo potřeba budovu sanovat, a zajistit, aby byla bezpečná pro budoucí provoz i výstavbu. Statik průběžně předělával projekt a reagoval na nová zjištění. I to byl důvod, proč stavba běžela v prvních měsících velmi pomalu,“ vysvětlil Michal Rosa.

Překvapivé nedostatky zasáhly i do připraveného harmonogramu stavebních prací. „Špatný začátek dodavateli (trutnovská stavební společnost BAK - pozn. redakce) narušil řetězec jednotlivých kroků. Co měli naplánovaní zvládnout za deset měsíců, tak dnes skládají dohromady mnohem pomaleji,“ řekl Rosa.

Původní termín spuštění kina se tak posunul o rok. Namísto slibovaného léta 2022 bude začátkem nové éry Vesmíru léto 2023. „Doufali jsme, že se s problémy vypořádáme rychleji, ale nebylo to reálné,“ přiznal starosta.

Nyní by už nemělo nic překážet zdárnému dokončení stavby. Technici v zázemí namontují světla, ve druhém a třetím patře jsou téměř hotové sádrokartony. „Máme nainstalovanou převážnou část vzduchotechniky, finalizujeme další základní rozvody, elektřinu, zdravotechniku a podobně, a čeká nás jejich odzkoušení a regulace. Poté se pustíme do montáže audiovizuální techniky a prvků prostorové akustiky,“ potvrdil Vojtěch Novotný z odboru rozvoje města.

K montáži sedadel, mobiliáře a gastrotechniky dojde až na závěr. „Koncové práce už půjdou rychle, jedna bude navazovat na druhou. Na stavbě může v jednu chvíli být klidně i pět různých profesí najednou, a přitom si nebudou překážet,“ naznačil Michal Rosa.

Rekonstrukce výrazně zlepší divácký komfort diváků. Hlavní novinkou jsou dva promítací sály. Velký s kapacitou 256 diváků a menší (převážně pro artová představení) pro 39 diváků. Dosud měl Vesmír pouze jeden sál s hledištěm pro 400 diváků. Ve vstupní hale bude prodejna vstupenek a občerstvení, navýšená je kapacita toalet. Díky výtahu bude kino dobře přístupné i tělesně postiženým.

Prakticky vše bude v kině nové. S jednou výjimkou. Zůstává strop nad hledištěm tvořený šest až osm centimetrů tlustou skořepinou z betonové malty naházené na síti a vyvěšenou na tisících táhlech do krovu. „Podařilo se nám sanovat všechny okolní konstrukce tak, že jsme dokázali historickou skořepinu stropu zachránit. Spolupracovali jsme při tom se statiky i s památkáři a v budově kina tak zůstane připomínka jeho minulosti,“ ocenil trutnovský starosta Rosa.

Co vyrostlo na střeše kina?

Jde o vývody vzduchotechniky, klimatizační jednotky a tepelného čerpadla. „Konstrukce kopíruje tvar střechy kina a nad stávajícími šachtami to bylo jediným rozumným umístěním vývodů vzduchotechniky. Vzhledem k tomu, že jde o poměrně hlučnou záležitost, na střeše budovy nebude rušit obyvatele okolních domů a současně nebude hyzdit fasádu historické budovy,“ vysvětlil Vojtěch Novotný z odboru rozvoje města.

Nečekané stavební úpravy prodražily rekonstrukci kina z původních 98 milionů korun na 118 milionů korun. Víc než polovinu ale pokryje dotace z Národního plánu obnovy, a to ve výši 68,85 milionů korun.

Kino Vesmír bylo postaveno v roce 1929 podle projektu architekta Brože z České Lípy. Mělo tehdy 500 míst v přízemí a 250 míst na balkóně. Nemělo ale stupňovité členění v podobě, jakou má dnes. To získalo až po rozsáhlé rekonstrukci v letech 1975 až 1976. Tehdy se kapacita snížila na současných 400 míst. V původní podobě z třicátých let mělo kino na podélných stranách velká okna, která se při promítání filmu zatemňovala. Později byla zazděna a vznikla naopak v kopulovité části, kde byly před pár lety kavárna a herna.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek