Sobota

15. června 2024

Nyní

12°

Zítra

12°

Svátek má

Na Bojišti vzniká nové hlediště, prodal se „skleník“ a v plánu jsou záchody

21. 4. 2023

Na Bojišti vzniká nové hlediště, prodal se „skleník“ a v plánu jsou záchody 0 snímků
Přírodní kulturní areál Bojiště letos prochází významnou proměnou. V amfiteátru se za téměř deset milionů korun buduje nové hlediště. Hotové má být do konce května. Do té doby chce trutnovská radnice opravit i přístupovou cestu od hlavní brány včetně schodiště. K tomu jí dopomohly peníze z prodeje takzvaného skleníku, který koupil pivovar Trautenberk. Ten už loni v létě od soukromého majitele získal přiléhající motorest u vstupu do areálu.

„Areál Bojiště vnímáme jako důležitou součást kulturního života v Trutnově, a tak jsme do něj konečně po odkladech způsobených covidem začali vkládat peníze, které do něj podle nás patří,“ řekl místostarosta Trutnova Tomáš Eichler. „Lavičky, které tady byly dosud, už opravdu zažily ledacos, takže věřím, že rekonstrukce vnese novou kulturu do celého místa. I materiál byl zvolený tak, aby byl právě příjemný a trvanlivý,“ dodal.

Nové lavičky budou z kovové konstrukce se sedáky a opěradly ze sibiřského modřínu. Zároveň mezi řadami laviček vzniknou dva chodníky ze žulových kostek. Stavbaři z vrchlabské společnosti B.C.M. company také opraví plochu mezi pódiem a lavičkami, která bude z hutněného asfaltového recyklátu. „Po zpevnění ploch by to už tady nemusely být takové zápasy v bahně, jako se tady občas po velkých deštích stává. A věřím, že to opravdu zvýší kvalitu a pohodlí a přinese možnost většího zážitku v areálu,“ poznamenal Tomáš Eichler. Kapacita amfiteátru bude 1256 míst k sezení, tedy přibližně stejná jako dosud.

„Jsme moc rádi, že se to konečně pohnulo. Už to bylo potřeba. Bylo to nedůstojné, jak lavičky v amfiteátru vypadaly. Prostor teď bude určitě kulturnější a myslím si, že i pro třetí strany, které si areál pronajímají, bude zajímavější a reprezentativnější,“ nechal se slyšet provozovatel Bojiště Roman Dorňák, který v dubnu 2018 získal areál od města do desetiletého nájmu.

„Jsme v komunikaci jak s pronajímatelem, tak promotéry velkých akcí, kteří mají nějaké požadavky, takže neustále řešíme, co a jak bude dál s areálem. Za poslední dobu už jsme tady zásadně zvýšili kvalitu bezpečnosti a elektroinstalace. A další úkol a jeden z nejbližších velkých cílů budou záchody, což by zase mělo pozvednou pohodlí a kvalitu celého areálu o velký kus dál,“ poznamenal Tomáš Eichler. Veřejné záchody by měly vzniknout v rámci opravy přízemní budovy při vstupu do areálu, kde jsou kanceláře.

Naopak další sousední objekt, takzvaný skleník, už nepatří do majetku města. Jelikož jeho samostatné využití bylo velmi problematické a rekonstrukce by byla pro radnici poměrně nákladná, rozhodl se Trutnov prodat budovu za 3,2 milionu korun pivovaru Trautenberk. Ten projevil zájem skleník odkoupit a připojit k restauraci, což byl vlastně úplně původně záměr v době jeho výstavby. „Je pravda, že jsme se v tom angažovali, aby se sem přitáhl nějaký investor, protože hrozilo, že by se budova musela zbourat,“ podotkl Roman Dorňák. Moderní koncept interiéru má pivovar Trautenberk v úmyslu doplnit o dětské hřiště, které by volně přecházelo do stávajícího lesoparku. „Věříme, že takový záměr areál obohatí a významně posune jeho kvalitu,“ dodal místostarosta Tomáš Eichler.

Peníze získané z prodeje vedení města hned investovalo zpět do areálu. Za 1,5 milionu korun opraví přístupovou cestu s pískovcovým schodištěm, vybuduje odvodňovací žlaby a tři sloupy veřejného osvětlení. „Plníme slib, že výnosy z prodeje objektu, který byl v nepoužitelném stavu, vrátíme zpátky do zvelebení areálu,“ prohlásil starosta Michal Rosa. „Původně jsme mysleli, že tyto úpravy provedeme na konci letošního roku, ale zatím vše nasvědčuje tomu, že je stihneme do konce května, tedy do začátku kulturní sezony v areálu,“ dodal.

A co všechno se letos na Bojišti bude konat? „Prakticky každý víkend od 20. května až do poloviny září se tady bude něco dít,“ oznámil Roman Dorňák.

V květnu a červnu se připravuji koncerty v backstage za plátnem. Od června se rozjede letní kino. Ve dnech 5. – 9. července se do Trutnova opět sjedou příznivci metalové a extrémní muziky na Obscene Extreme a koncem měsíce pak proběhne punkový festival Pod Parou (27. – 29. 7.).

V pátek 4. srpna zavítá na Bojiště v rámci své tour kapela Divokej Bill a v tradičním srpnovém termínu (17. - 20. 8.) se do areálu vrátí multižánrový hudební festival Trutnoff. V Trutnově se naposledy konal v roce 2016. Po následné pauze se v letech 2020 až 2022 odehrával v Brně. „Máme tady nahlášené ale i dvě svatby a několik soukromých akcí plánují místní velké firmy,“ doplnil Dorňák.

(bog, tz-mdě, ČTK)
michal@trutnovinky.cz
Foto a video: Miloš Šálek