Čtvrtek

18. července 2024

Nyní

21°

Zítra

21°

Svátek má

Na náměstí jsou velikonoční trhy. Trutnov drží i další sváteční tradice

3. 4. 2023

Na náměstí jsou velikonoční trhy. Trutnov drží i další sváteční tradice 30 snímků
Vítání jara, tvořivé dílny, sváteční trhy. To jsou namátkou vybrané akce, které v Trutnově podle letitých zvyků bezprostředně předcházejí velikonočním svátkům.

První tradicí je vynášení Smrtky. Pohanský zvyk, známý rovněž jako vítání jara, začal v Uffu kulturním vystoupení žáků místní umělecké školy a vrcholil obvyklým průvodem. Figuríny ze slámy shodili Trutnovští do řeky u kina Vesmír.

Starodávný český obyčej připadá na tzv. Smrtnou neděli dva týdny před Velikonocemi. V regionech se výrazně liší. Někde se smrťák, symbolizující zimu, zahrabává do země, jinde shazuje ze skály a někde zas zdobí mladý stromek pentlemi, dávají ho ke včelínům, aby bylo hodně medu. I Trutnov má specifika. Smrťáka a smrťačku zde nazýváme jako nevěstu a ženicha. V jiných místech jsou nejčastěji slámové figuríny označovány jako mařeny, mořeny a smrťáci.

čtěte také: Tradiční vynášení Smrtky v Trutnově


Velikonoce jsou největším křesťanským svátkem, časem oslav a veselí. V Česku je prastarou tradicí hodování a pomlázka. Na stolech nesmí chybět malovaná vajíčka, beránek a ve váze kočičky. Ne každý si ale sváteční dekoraci kupuje. Mnozí lidé se ji před svátky vyrábějí sami.

Inspiraci mohli získat například při tvořivých dílnách v Muzeu Podkrkonoší v Trutnově. Kdo přišel, naučit se zdobit kraslice voskem, uplést pomlázku nebo vyrobit sváteční dekoraci do květináče. Akce byla zaměřená především na děti, tvořit ale přišla i spousta dospělých.

čtěte také: Velikonoční tvořivé dílny v Muzeu Podkrkonoší


Rovněž v Domě pod jasanem ve Voletinách se tvořilo při velikonočních dílnách. Kromě obvyklého pletení pomlázek a zdobení kraslic návštěvníci zdobili perníčky, vyráběli z ovčí vlny, nebo malovali na sklo. Vše pod vedením tamních lektorů. Dům se zaměřuje na propagaci lidových řemesel a ručních prací.

čtěte také: Velikonoční dílny v Domě pod jasanem


Na Krakonošově náměstí jsou ode dneška Velikonoční trhy. Třicet stánkářů nabízí tradiční sortiment: sváteční výzdobu, řemeslné výrobky a občerstvení. Unikátem jsou ručně malované kraslice ze smrkového dřeva. Tržnice je otevřená denně od 9 do 17 hodin, a to až do čtvrtka.

 

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek