Neděle

16. června 2024

Nyní

19°

Zítra

21°

Svátek má

Na slavnosti dorazí čtrnáct vinařství, jedno z nich získá titul Dračí víno

24. 4. 2023

page.Name
Dobré víno tvoří náladu, dobrá nálada přináší dobré myšlenky, dobré myšlenky dávají vznik dobrým skutkům a dobré skutky dělají člověka, říká jedno české přísloví. A právě dobrá nálada provází každoročně hojně navštěvované Trutnovské vinařské slavnosti pořádané spolkem Přátelé dobrého vína. Přestože Podkrkonoší není vinařskou oblastí, byla zde založena silná tradice a v sobotu 27. května v 10 hodin ve Staré radnici na Krakonošově náměstí slavnosti vstoupí do již 18. ročníku.

Návštěvníky nejen v historickém prostředí radnice, ale také v přilehlých prostorách náměstí čeká do 16 hodin pestrá ochutnávka vín tuzemských i zahraničních vinařů. Podle spolkového tiskového mluvčího Vojslava Šťovíčka byli po Novém roce osloveni vinaři a účast na této společenské události potvrdilo 14 vinařství, většinou z jižní Moravy. „Z přihlášených vinařství bude letos přítomno pět, která u nás ještě nikdy nebyla, mezi nováčky patří například vinařství MOSI z Nechor. Zúčastní se však také vinařství Fuzgrunty z Bulhar, které se naopak zúčastnilo všech ročníků,“ přiblížil Šťovíček.

Návštěvníci se mohou těšit na širokou škálu kvalitních a rozmanitých vín nejen bílých suchých a polosuchých, ale také růžových a červených. Nedílnou součástí letošních slavností bude tradiční udělení titulu Dračí víno. Po slavnostním zahájení zasedne degustační porota, která bude ochutnávat jednotlivé vzorky, z nichž pak bude vybrán ten nejlepší a získá právě tento prestižní titul. Ke slavnostnímu vyhlášení dojde ve 14 hodin.

Rovněž v souladu s tradicí bude slavnosti doprovázet rozmanitý hudební program. V této souvislosti nemůže chybět vystoupení oblíbené cimbálové muziky Tomáše Zouhara z jihomoravského Drásova, která na slavnostech hraje od prvního ročníku. Při posezení u vína na Krakonošově náměstí od 16 do 22 hodin vystoupí skupiny Vende Ballini, Caramba a Jakž Takž.

„Je skvělé, že se lidé v této podhorské oblasti naučili pít víno. Slavnosti jsou samozřejmě společenskou událostí, kdy se návštěvníci setkají, a je to zároveň oslava vína. Letošním slavnostem bych rád popřál hlavně hezké počasí, to je pro nás zásadní. Určitě budeme rádi, když dorazí co nejvíce lidí, kteří ochutnají určitě ta nejlepší vína,“ dodal tiskový mluvčí Šťovíček.

Spolek Přátelé dobrého vína byl založen v roce 2008, kdy parta kamarádů, kteří se „věnují“ vínu delší dobu, v roce 2005 uspořádala v Trutnově 1. ročník Trutnovských vinařských slavností. Ze skupiny nadšenců později vznikl vinařský spolek, jenž pro trutnovskou veřejnost pořádá pravidelné vinařské akce s tematickým zaměřením. Mezi ně patří také Vinařský bál, který se letos bude konat v sobotu 11. listopadu.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Jan Bartoš