Neděle

16. června 2024

Nyní

13°

Zítra

13°

Svátek má

Podnikatel Kasper dostal medaili za záchranu památek a podporu umění

19. 4. 2023

page.Name
Zakladatel strojírenského a stavebního holdingu Rudolf Kasper obdržel Medaili Královéhradeckého kraje 1. stupně. Hejtman Martin Červíček mu ji udělil za obětavou a úspěšnou záchranu památek a podporu umění v regionu. Známý trutnovský podnikatel vrátil život například kapli sv. Josefa ve Slavětíně a staré poříčské elektrárně. Obě památky opravil a zpřístupnil je příznivcům kultury.

Hradecký kraj ocenil osmnáct lidí. „Je na místě, aby společnost významné osobnosti pravidelně oceňovala a připomínala jejich vůli a úsilí měnit svět kolem sebe. Důležitost jejich poslání není v tom, co dokázali pro sebe, ale zejména, jaký přínos má jejich činnost pro nás a naši společnost. Nejen za to jim patří obrovský dík, obdiv a respekt nás všech,“ uvedl hejtman Martin Červíček.

Medaili dostali například lékař a bývalý ředitel Fakultní nemocnice Hradec Králové Vladimír Palička, Zuzana Ceralová Petrofová, která stojí v čele společnosti Petrof, největšího výrobce akustických pian v Evropě. A také Rudolf Kasper z Trutnova. „Medaili jsem nedostal už skoro padesát let, co jsem přestal sportovat. Moc si toho vážím, děkuji krajskému zastupitelstvu i hejtmanovi, je to pro mě velká čest,“ prohlásil.

čtěte také: Kasperovi získali cenu za podnikatelský přínos kultuře a uměníTřicet let firma Kasper podporuje kulturní aktivity v regionu. Tím se stala součástí kultivace veřejného života prostřednictvím umění. Při 22. ročníku soutěže EY Podnikatel roku 2021 České republiky na pražském Žofíně za tuto záslužnou a nezištnou činnost získali Rudolf a Renata Kasperovi Cenu České televize. Více čtěte zde.

Od svých podnikatelských začátků je známý jako štědrý sponzor místní kultury a sportu. V posledních letech se nejvíc proslavil záchranou památek. S manželkou Renatou obnovili kapli sv. Josefa ve Slavětíně na severozápadě Jestřebích hor. Nyní finišují s přeměnou areálu bývalé Elektrárny Poříčí 1 na galerii současného umění. „Jsme tak daleko i proto, že máme ve firmách spoustu dobrých lidí, kteří mě podporují, i manželka mě podporuje. Ujišťuju vás, že dokud budu zdravý a budu mít sílu, tak budu pokračovat v tom, co dělám,“ zdůraznil Rudolf Kasper.

Medaile od hejtmana není jediným oceněním, které trutnovský podnikatel získal. Počátkem loňského března při vyhlášení 22. ročníku soutěže EY Podnikatel roku 2021 České republiky na pražském Žofíně získali manželé Kasperovi Cenu České televize za Podnikatelský přínos kultuře a umění.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Královéhradecký kraj