Čtvrtek

20. června 2024

Nyní

18°

Zítra

25°

Svátek má

Průmyslovka plná elektrikářů, líheň pro trutnovský Siemens

24. 4. 2023 Komerční sdělení

Průmyslovka plná elektrikářů,  líheň pro trutnovský Siemens 0 snímků
Když učit, tak na tom nejlepším! To je filozofie, kterou společně prosazují elektrotechnický závod Siemens, Nízkonapěťová spínací technika a Střední průmyslová škola v Trutnově. A protože vývoj jde rychle kupředu, musí rychle reagovat. Proto vybaví jednu z klíčových učeben špičkovou technikou.

Firma podporuje školu od devadesátých let, kdy se v Trutnově usadila. Poskytla například velkorysý dar, malé průmyslové počítače používané pro automatizaci, odborně označované jako PLC. Nyní daruje novější verze. „Programovatelné logické automaty PLC Siemens v hodnotě 240 tisíc korun pro výuku na nejmodernějších technologiích, pomocí kterých se žáci naučí programovat výrobní a jiné linky,“ potvrdil Lukáš Adamec, ředitel trutnovského Siemensu.

Průmyslovka tak může ještě lépe držet krok s dynamicky se měnící dobou. „Naši žáci se už dnes učí programovat výrobní linky na zařízeních, která trutnovské firmy běžně používají. Dar od Siemensu ale posune výuku na nadstandardní úroveň. Ještě víc ji přiblíží realitě, žákům to výrazně pomůže ve snadnějším zapojení do praxe,“ vysvětlil ředitel školy Vladislav Sauer.

Siemens vyrábí elektromechanické spínací a signalizační prvky, elektronické spínací přístroje a relé a osazuje plošné spoje pro spínací, komunikační a signalizační přístroje a relé. Průmyslová škola se zaměřuje na studijní a učební obory v oblasti elektrotechniky, strojírenství, automatizace a informačních a komunikačních technologií. „Naši žáci chodí do firmy na odborný výcvik, letní brigády a exkurze, maturitní ročníky tam mají souvislou praxi,“ uvedl Sauer.

„Od činností přes technologie ve výrobě mohou nahlédnout až k aktivitám oddělení výzkumu a vývoje nebo digitalizace a robotizace. Snažíme se jim ukázat a nabídnout širokou škálu pracovního uplatnění v moderním digitálním prostředí s nejnovějšími technologiemi a motivovat je k úspěšnému dokončení studia a případně k dalšímu vzdělávání,“ upřesnil Adamec.

Nově se nyní společnost Siemens stala partnerem školní soutěže Elektrikář roku, které se zúčastnilo 36 žáků třetího ročníku. Ocenila tři, kteří nejlépe zvládli praktické úkoly v oblasti slaboproudu (zvuková siréna) a silnoproudu (reverzace chodu elektromotoru). První byl Patrik Leon Lang, druhý Filip Turek a třetí Jiří Rihas. Právě odborníci ovládající činnosti, které souvisejí s elektrickým vedením, silnoproudými i slaboproudými přístroji, jsou v elektrotechnickém průmyslu žádaní.

„Pracovní uplatnění nabízíme nejčastěji studentům oboru elektro či IT, ať už učňům v oboru elektrikář, nebo studentům maturitních oborů slaboproudá elektrotechnika, elektronické počítačové systémy či informatika a management,“ dodal ředitel trutnovského Siemensu Lukáš Adamec.