Úterý

25. června 2024

Nyní

22°

Zítra

26°

Svátek má

Sbírka na kanon vypadá nadějně, vybralo se už přes tři čtvrtě milionu

11. 4. 2023

page.Name
Dostaňme pevnostní kanon zpět domů! To je název veřejné sbírky, kterou před dvěma měsíci zveřejnil spolek Stachelberg, který se snaží od zahraničního sběratele získat pro své muzeum velmi cenný historický exponát – originální pevnostní kanon vyráběný Škodovými závody. A je to na dobré cestě! Lidé kanon v dělostřelecké tvrzi nad obcí Babí chtějí. K 10. dubnu bylo po dvou měsících vybráno 756 170 korun.

K nákupu jednoho z kanonů, které bývaly umístěné v objektech pohraničního opevnění a měly nás chránit před agresí armád hitlerovského Německa, je potřeba vybrat rovný milion korun. Chybí tedy už „jen“ čtvrt milionu. Crowdfundingová kampaň poběží na Donio.cz ještě 31 dní. Zatím se ji rozhodlo podpořit 687 přispěvatelů.

„I malý příspěvek se počítá a velmi nám pomůže, když jím projekt podpoří větší množství lidí,“ vyzval případné dárce Marek Šikola z Muzea Stachelberg a doplnil, že za příspěvky nabízejí různé odměny – předměty i nevšední zážitky.

Přispět můžete na stránkách kampaně - ZDE.


Když se nákup podaří bude pevnostní kanon zrenovován a nainstalován do pěchotního srubu T-S 81a, který spolek rekonstruuje do podoby vyzbrojeného pevnostního objektu připraveného k obraně.

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz
Foto: Muzeum Stachelberg