Pondělí

22. července 2024

Nyní

26°

Zítra

24°

Svátek má

V centru města vysadili stromořadí na památku Olgy Havlové

5. 4. 2023

V centru města vysadili stromořadí na památku Olgy Havlové 25 snímků
Památku Olgy Havlové od středečního dopoledne v Trutnově připomíná pět nově vysazených sakur a pamětní deska. Stromy k letošních 90 letům od narození Olgy Havlové vysadili zástupci města a Výboru dobré vůle - Nadace Olgy Havlové v rámci kampaně Olga je tu s námi. Olga Havlová byla první manželka československého a později českého prezidenta Václava Havla a zakladatelka Výboru dobré vůle. Zemřela v roce 1996.

Nové ozdobné třešně stojí na konci pěší zóny v Horské ulici poblíž dětského hřiště a Uffa. Nahradily přestárlé a nebezpečné sakury, které radnice nechala v únoru pokácet. „S nadací jsme v kontaktu delší dobu, společně jsme hledali vhodné umístění pamětního stromu. Když jsme v únoru museli pokácet třešně na pěší zóně, tak nás napadlo, že právě tady bychom mohli nově zasazené stromy věnovat paní Olze,“ vysvětlil místostarosta Trutnova Tomáš Hendrych.

Slavnostního sázení se zúčastnilo vedení města, ředitelka nadace Monika Granja a za Knihovnu Václava Havla přítelkyně Havlových a bývalá tajemnice prvního polistopadového prezidenta Anna Freimanová. Stejně jako na dalších vzpomínkových místech u Stromů Olgy Havlové zazněla i při setkání v Trutnově Píseň pro Olgu, kterou složila jako poctu této významné osobnosti zpěvačka Aneta Langerová. Tentokrát ji nacvičili členové pěveckého sboru trutnovského gymnázia Colours of GTU pod vedením Vojtěcha Kábrta.

Výsadbou stromů nadace navázala na výročí Olgy Havlové před pěti lety, kdy bylo napříč Českem vysazeno 85 Stromů Olgy Havlové. Letos bude vysazeno dalších pět stromů. První letošní strom se jménem Olgy Havlové je od března v Praze na Senovážném náměstí. Další stromy mají podle nadace letos přibýt v Ostravě, Teplicích a nakonec ještě jeden v Praze.

Každý z letošních pěti nových Stromů Olgy Havlové symbolicky ponese jedno z témat, kterým se Výbor dobré vůle věnuje a které podporovala Olga Havlová při zakládání nadace. V Trutnově to je téma hospiců a hospicové péče, proto se slavnostního aktu zúčastnili také zástupci Hospice Anežky České v Červeném Kostelci, prvního kamenného hospice u nás.  

„Hospicové téma bylo jedním z prvních, kterým se nadace začala soustředěně věnovat. Na podporu neziskových organizací působících v oblasti paliativní a hospicové péče máme samostatný program. Letos podpoříme 64 projektů celkovou částkou 2,6 milionu korun,“ uvedla ředitelka nadace Monika Granja.

Součástí celostátní kampaně Olga je tu s námi je sbírka Dárek pro Olgu. Cílem sbírky je vybrat v roce nedožitých 90 let Olgy Havlové symbolických 900 tisíc korun na pomoc znevýhodněným lidem.

„Je důstojné připomenutí osobnosti první manželky jednoho z největších českých státníků. Domnívám se, že kde jinde než v Trutnově, by právě takové stromy měly být, když manželé Havlovi trávili svůj volný čas na nedalekém Hrádečku,“ sdělil k slavnostní akci starosta Trutnova Michal Rosa. 

„Výborný nápad. Myslím, že lepší dárek pro Olgu nebylo možné vymyslet, protože byla velká milovnice přírody, pečovala o svou zahrádku, růžičky, stromy okolo domu… Hodně jí na tom záleželo a zabývala se ekologií vlastně ještě dávno za totality, než se ještě dostala do středu všeobecného zájmu,“ uvedla přítelkyně Havlových Anna Freimanová a ocenila i výběr místa. „Pamatuji, jak to tady vypadalo před padesáti lety, kdy tady bylo šílené autobusové nádraží. Teď je tu krásný kulturní dům, dětské hřiště, stromořadí… Mám z toho velkou radost,“ dodala manželka Andreje Kroba, který Havlovi na Hrádeček přivedl.

Olga a Václav Havlovi měli na Hrádečku chalupu. Havel v sedmdesátých letech pracoval v trutnovském pivovaru, opakovaně také navštěvoval zdejší hudební festival. V roce 2010 převzal čestné občanství a Kulturní cenu města Trutnova. V prosinci 2011 na Hrádečku zemřel. Od roku 2016 je po Havlovi v Trutnově pojmenováno nábřeží Úpy.

(bog, ČTK, tz-mdě)
redakce@trutnovinky.cz

Foto: Miloš Šálek