Čtvrtek

18. července 2024

Nyní

21°

Zítra

22°

Svátek má

Začalo projektování parkovacího domu v trutnovské nemocnici

27. 4. 2023

page.Name
Nedostatek parkovacích míst v areálu trutnovské nemocnice vyřeší stavba parkovacího domu, který více jak ztrojnásobí zdejší parkovací kapacity. Královéhradecký kraj vybral projektanta, který zahájil práce na projektové dokumentaci. Se stavbou kraj počítá v roce 2024 a cenu odhaduje na 190 milionů korun.

„Současná kapacita parkování v areálu trutnovské nemocnice je 120 vozidel, což vůbec nestačí. Pro pohodlnější parkování pacientů, zaměstnanců i návštěvníků nemocnice postavíme v areálu třípatrový parkovací dům, ve kterém zaparkuje téměř 290 automobilů. K dispozici bude v nové budově i šest míst pro dobíjení elektromobilů a zvažujeme i možné napojení třetího podlaží nadzemním koridorem na pavilon interny,“ uvedl první náměstek hejtmana pro investice Pavel Bulíček. 

Veřejnou zakázku na projekční práce získala brněnská firma Atelier 99, která vytvoří kompletní dokumentaci pro stavbu za 7,8 milionu korun s DPH.  Projektovou dokumentaci kraj nechává vypracovat podle metody Building Information Management (BIM), která zajišťuje přehlednější a kvalitnější informace pro následnou správu budov.

„Jsme v pilotním projektu pro zavádění metody BIM do běžné praxe. Na projektu parkovacího domu v trutnovské nemocnici spolupracujeme s Českou agenturou pro standardizaci, která zastřešuje zavádění této metody do veřejných zakázek. Je to cesta pro kvalitní zadávání a realizaci veřejných zakázek. Zároveň umožňuje lepší kontrolu projekčních prací. V budoucnu nám umožní lepší správu budov i větší úsporu peněz na jejich provoz,“ dodal náměstek Bulíček.

Architekti navrhnou možná řešení parkovacího domu a následně vytvoří i informační model stavby s digitálním modelem a projektovou dokumentací potřebnou pro realizaci stavby. K činnostem spojených s informačním modelem stavby bude použito společné datové prostředí (CDE), které umožní hlídat termíny a umožní lépe předcházet chybám v projektové dokumentaci.

(bažina, tz-dle)
redakce@trutnovinky.cz
Vizualizace: Královéhradecký kraj