Čtvrtek

13. června 2024

Nyní

11°

Zítra

Svátek má

Dračím vínem je muškát žlutý z Dobšic u Znojma, od rodiny Smolíkovic

27. 5. 2023

Dračím vínem je muškát žlutý z Dobšic u Znojma, od rodiny Smolíkovic 0 snímků
Nejlepším vínem Trutnovských vinařských slavností 2023 se stal muškát žlutý z Dobšic u Znojma. Vyhrál v konkurenci dalších třinácti značek. Shodla se na tom sedmičlenná porota. „Rozhodování bylo náročné, mezi prvními čtyřmi byly jen velmi těsné rozdíly,“ prohlásil Jiří Šťovíček, prezident Spolku přátel dobrého vína, který akci pořádá. Komise hodnotila vína z ročníku 2021.

Vítězné víno muškát žlutý, nebo takzvaný zlatý, přivezl do Trutnova Ladislav Smolík z Dobšic na Znojemsku. „Máme ho v jedné nádrži, uděláme ho přibližně 500 litrů, 300 litrů odebíráme hned na začátku při kvašení, aby byl sladký, a zbytek ve fontáně necháváme dojíždět do sucha,“ prozradil pár zajímavostí o čerstvě dekorovaném dračím vínu Ladislav Smolík.

S muškátem žlutým už bodoval na mnoha vinařských soutěžích na Znojemsku. Že k tomu přidá i triumf z Trutnova, to nečekal. „Na to, že jsme tady poprvé, je to velký úspěch. Jsme v Trutnově jen na výletě, na návštěvě u kamarádů, kteří nás přemluvili a pozvali sem. Jsme překvapeni, že i u Krakonoše se dá taková pěkná akce vytvořit,“ vysekl Smolík poklonu organizátorům.

Jako druhé nejlepší víno byl vybraný ryzlink rýnský od Vinařství Hrabal Velké Bílovice. „Je krásně vyzrátý, hezký na nose, perfektní na chuti, šťavnatý, má německý styl,“ řekl o víně sommeliér Daniel Gärtner. „Druhé místo beru jako odměnu za to, že sem už patnáct let neustále jezdím. Beru to jako ocenění, že jsem věrný Trutnovským vinařským slavnostem,“ smál se.

Za třetí nejlepší bylo vybrané víno savilon. Z Blatnice pod Svatým Antonínkem ho přivezlo Vinařství Staňkovi. „Je to moderní odrůda, kříženec odrůd rakiš a merlan. Vyšlechtili ji ve Velkých Bílovicích,“ upřesnila Jaroslava Staňková. Ocenila zároveň skvělou atmosféru slavností. „Loni jsme tady byli poprvé, a byla tu skvělá atmosféra. Takže letos jsme se do Trutnova moc těšili,“ dodala.

Vinařské slavnosti se v Trutnově konají od roku 2005. Centrem dění je Staré radnice a okolí na Krakonošově náměstí. Návštěvníci při nich ochutnávají a nakupují vína od zúčastněných vinařství. Porota ocení tři nejlepší vína. Součástí akce i doprovodný program, především živá muzika.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek