Pátek

14. června 2024

Nyní

Zítra

12°

Svátek má

Drak je zpátky na trutnovské radnici. V průvodu s ním šly stovky lidí

7. 5. 2023

Drak je zpátky na trutnovské radnici. V průvodu s ním šly stovky lidí 0 snímků
Drak je znovu na věži Staré radnice. Trutnované ho na ni vytáhli v sobotu večer, na závěr letošních dračích slavností a se všemi zvyklostmi, které drží od roku 2006.

Tři metráky vážící plechový netvor přezimoval v podzemí. Jeho včerejší návrat na radnici připomínal magický obřad. Po západu Slunce se lidé shromáždili na parkovišti za kinem Vesmír. Odtud se v devět hodin vydali na více než kilometr dlouhou pouť městem. Draka nesli muži v červených kutnách, lidé v černých a bílých kutnách drželi louče nebo hráli na píšťaly, dudy a zvonce. Dav připomínal středověké procesí. Vedl ho Albrecht z Trautenbergu na koni.

K průvodu se přidali i rodiče s dětmi. S drakem tak putovaly stovky lidí podél řeky Úpy, kolem obchodní akademie, přes Svatojánské náměstí, a ulicemi Na Kopečku a Havlíčkovou do Krakonošova náměstí. Cesta jim trvala asi půl hodiny. Nejčastější přitom zazníval jeden pokřik: „Už ho nesou!“. Stejná slova jsou součástí názvu trutnovských dračích slavností.

Před Starou radnicí nosiči draka na dřevěné podestě zavěsili na lana, vyzdvihli a připevnili k věži. „Je to pravdivé! Je to skutečné! Je to jisté!“ zvolal dav společně s Petrem Kotyzou alias Albrechtem z Trautenbergu. Magický večer zakončila ohňová show skupiny Siderea.

PÁTEČNÍ VEČER V MĚSTSKÉM PARKU

Součástí dračích slavností byl také páteční program - naučná stezka akustických hudebních nástrojů a Restaurace Zámeček. Fotografie si prohlédněte ZDE.

Letošní dračí slavnosti věnovali pořadatelé ze spolku Trutnov - město draka tématu O našem lese. Přizpůsobili tomu například sobotní celodenní hru a také ranní dětský průvod. Les i se zvířátky vyrůstal v dětských rukách na trávníku pod muzeem, kde byly improvizované dílny.

Mimořádný zájem byl o výjimečně zpřístupněné podzemí za kinem Vesmír.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek