Neděle

19. května 2024

Nyní

17°

Zítra

20°

Svátek má

Holky byly skvělé, řekla Tereza Hloušková o tanečním workshopu na ZUŠce

6. 5. 2023

Holky byly skvělé, řekla Tereza Hloušková o tanečním workshopu na ZUŠce 0 snímků
V Základní umělecké škole Trutnov proběhl před pár dny jeden zajímavý tanečního workshop. Jako lektorka na něm vyučovala Tereza Hloušková. Profesionální tanečnice a absolventka Tanečního centra Praha – konzervatoře přijala pozvání své dlouholeté kamarádky a učitelky Kristýny Jarošové. „Chodily jsme spolu jako malé na gymnastiku a taneční kroužek, takže je to trochu návrat ke kořenům,“ prozradila rodačka ze Dvora Králové.

Už jste v Trutnově někdy vyučovala? Jak často děláte takovéto workshopy?
V Trutnově jsem učila poprvé. Workshopy sama nepořádám, ale už jsem byla právě několikrát takto pozvána i na jiné základní umělecké školy a do tanečních skupin.

Přibližte, o čem byl trutnovský workshop?
Workshop byl rozdelělen do dvou fází. V první jsme pracovali s podlahou a upevňovali si znalosti v oblasti moderního tance. Ve druhé jsme zase nakousli základy kontaktní improvizace a partneřiny a zakončili to společnou variací z jedné mé choreografie.

Jak to účastníkům šlo? Co jste na ně říkala?
Holky byly skvělé, myslím že jsme si to užily. Něco šlo lépe a něco zase méně, asi by bylo lepší, kdyby byl workshop alespoň dvoudenní. Více by se jim to usadilo, takže na tak krátký čas, klobouk dolů.

Jaká byla vaše cesta k profesionálnímu tanci?
Nejprve přes sportovní gymnastiku a taneční kroužek Angeles Dance Group ve Dvoře Králové. Pak následovala osmiletá konzervatoř Taneční centrum Praha, odkud jsem zamířila do profesionálního angažmá v Jihočeském divadle. Pak zpět do Prahy, kde jsem měla možnost spolupracovat s Laternou magikou a Pražským komorním baletem.

Kde aktuálně působíte a co děláte?
Nyní jsem tanečník na volné noze, takže jsem tento rok po delší době neměla stálá představení. Od března vystupuji v divadle Hybernia v představení Vivaldiano. Dále již několikátým rokem vyučuji na konzervatoři Taneční centrum Praha moderní tanec. A od následující sezpny nastupuji do nového angažmá v Německu.

Právě nedávno jste se zúčastnila konkurzu do taneční company Of Curious Nature v Brémách, kam se hlásilo 600 uchazečů. Vybrali jednoho muže a jednu ženu, kterou jste byla vy. To je obrovský úspěch. Co si od této company slibujete?
Určitě obrovský životní zvrat a posun v kariéře. Repertoár company je moderní a na to se velmi těším, to totiž trochu postrádám na naší české scéně. Každopádně to bude výzva a doufám, že se mi tam bude líbit.

Jaké před sebou máte taneční léto a další plány?
V nejbližších týdnech začínám s přeučováním repertoáru, takže budu přejíždět mezi Prahou a Brémami. Také se schyluje k uzavření školního roku a s tím přichází i absolventské představení studentů, které jsem učila takřka od jejich prvního ročníku. K tomu dohrávám své poslední termíny zmiňovaného Vivaldiana. V červenci mám v plánu dovolenou u moře a začátkem srpna již nastupuji a začíná sezona.

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz
Foto: Kateřina Svobodová