Neděle

3. března 2024

Nyní

10°

Zítra

11°

Svátek má

Je na nás, abychom nezapomněli, řekl Hendrych o druhé světové válce

6. 5. 2023

Je na nás, abychom nezapomněli,  řekl Hendrych o druhé světové válce 0 snímků
Den vítězství sice připadá až na pondělí 8. května, ale Trutnov si 78. výročí konce druhé světové války připomněl na městském hřbitově už v pátek. Bohužel, stejně jako loni, ve stínu válečných událostí na Ukrajině.

Následky nejkrvavějšího konfliktu minulého století rezonují dodnes, poukázal trutnovský místostarosta Tomáš Hendrych. „Stále mezi námi žijí očití svědci bojů a také zvěrstev, kterých se někteří lidé neštítil dopustit na druhých. Pamětníků však každým rokem ubývá, proto je na nás, na dalších generacích, abychom nezapomněli a stále si tyto události připomínali,“ zdůraznil v projevu.

Hovořit by se podle něj mělo nejen o špatných věcech, ale i o těch dobrých. Například, jak se několik národů dokázalo semknout proti Adolfu Hitlerovi a společně tak znovu získaly svobodu. „Dokonce i země, které nebyly válkou přímo zasažené, pochopily, že i jejich hodnoty jsou ohroženy a přišly na pomoc,“ upozornil.

Hlavní část vzpomínkového aktu s projevem se uskutečnila u pomníku padlých sovětských vojáků. Byli to právě oni, kteří v květnu 1945 osvobodili Trutnov. „Jsme jim, a věřím, že i vždy budeme vděčni. Na činy těchto vojáků prosím nezapomeňme, ač další historické události nám radí opak,“ pronesl.

Poukázal na sovětskou invazi v roce 1968 a následnou více než dvacet let trvající okupaci a připomněl aktuální válku na Ukrajině. „Je to už déle než rok, a není to od nás zas tak daleko. Proto si uvědomme, že pomoc Ukrajině je podpor slabšího proti silnějšímu, podpora národa, který brání své území, podpora proti ruské agresi. Něco, s čím máme vlastní zkušenost,“ řekl.

Odvaha a statečnost, s jakou se Ukrajinci brání, je podle Tomáše Hendrycha obdivuhodná. „Nezapomeňme - největší války vznikly vždy z menších, často i nenápadných konfliktů. Neusněme na vavřínech, buďme stále ostražití a važme si prvků demokracie, kterými jsou mír a svoboda. Mír je křehká věc a je potřeba chránit a bránit,“ dodal trutnovský místostarosta.

Po jeho projevu zazněla česká hymna, držela se minuta ticha za padlé a pokládaly se květiny. Nejprve u poníku padlých, následně u hrobů jednačtyřiceti židovských dívek, které byly zavražděny v německém koncentračním táboře v Poříčí, a nakonec u pomníku vojáků z Roty Nazdar. Čestnou stráž drželi trutnovští skauti. Hymnu a smuteční skladby zahrála dechová hudba Krakonoška.

Pro Trutnov skončila válka 9. května 1945, kdy do města vstoupily první jednotky Rudé armády.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek