Sobota

15. června 2024

Nyní

12°

Zítra

12°

Svátek má

Kanon se vrátí domů! Do milionu chybí vybrat posledních 20 tisíc korun

4. 5. 2023

page.Name
Do konce sbírky zbývá ještě osm dní, ale už teď je jasné, že dopadne úspěšně. Spolek Stachelberg se několik let snaží získat pro své muzeum velmi cenný historický exponát – originální pevnostní kanon vyráběný Škodovými závody a letos se mu naskytla možnost ho koupit. Byl v tom jen jeden „háček“. Cenu kanonu si zahraniční sběratel vyčíslil na jeden milion korun.

Lidé ze „Stachlu“ proto zkusili oslovit veřejnost a v únoru založili veřejnou sbírku. A ukázalo se, že dělostřelecká tvrz nad obcí Babí má hodně příznivců, kterým osud kanonu není lhostejný. K dnešnímu ránu poslalo peníze do sbírky 884 přispěvatelů a aktuální vybraná částka je 981 333 korun. Crowdfundingová kampaň poběží na Donio.cz ještě osm dní do 11. května.

 Přispět můžete na stránkách kampaně - ZDE.


Až se kanon, který je jedním těch, co bývaly umístěné v objektech pohraničního opevnění a měly nás chránit před agresí armád hitlerovského Německa, vrátí na Stachelberg, bude zrenovován a nainstalován do pěchotního srubu T-S 81a, který spolek rekonstruuje do podoby vyzbrojeného pevnostního objektu připraveného k obraně.

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz
Foto: Muzeum Stachelberg