Čtvrtek

18. července 2024

Nyní

18°

Zítra

20°

Svátek má

Kasper ocenil mladíky z průmyslovky. Někteří už se ve firmě osvědčili

29. 5. 2023

Kasper ocenil mladíky z průmyslovky. Někteří už se ve firmě osvědčili 29 snímků
Je prověřená a pro obě strany výhodná! Stručně, ale výstižně hodnotí letitou spolupráci dva trutnovští partneři - strojírenská společnost Kasper Kovo a Střední průmyslová škola. Proto v ní pokračují.

Strategie je jednoduchá. Firma dává škole peníze a umožňuje žákům praxi ve svém provozu. Ví, že si tak vlastně vychovává budoucí zaměstnance.

Průmyslovka ze štědrých Kasperových příspěvků kupuje moderní vybavení pro výuku odborných předmětů. Žáci se tak při hodinách učí na špičkové technice srovnatelné s vybavením používaným ve většině moderních továren. Velmi rychle se pak plnohodnotně zapojí do běžného pracovního procesu.

Žáci navíc firmu velice dobře poznají během exkurzí, brigád a odborné praxe. „Například budoucí nástrojaři v rámci odborného výcviku projdou pěti různými pracovišti počínaje vrtáním, ohýbáním plechu, stříháním plechu až po lakování. To je pro ně velkým přínosem,“ oceňuje ředitel školy Vladislav Sauer.

Strojírenská společnost se netají tím, že dlouhodobě nejkvalifikovanějším zdrojem pracovní síly je pro něj právě průmyslovka. „Žáci, kteří u nás byli na brigádách nebo praxích, se většinou osvědčili. Šance získat v této škole dobrého pracovníka je tak velmi vysoká,“ uvádí výkonný ředitel firmy Michal Hubálek.

Potvrzují to i čísla. Za více než šestnáct let mělo praxi u Kaspera přes dvě stě žáků. Více než pětina z nich dnes ve firmě pracuje.

Firma zároveň odměňuje penězi nejšikovnější žáky ve školních soutěžích, které bývají poslední prověrkou před praktickou maturitní zkouškou. „Například strojaři letos řešili problematiku tvářecího nástroje a technické výpočty pro návrh strojů a zařízení. Kromě toho zpracovali zjednodušenou výkresovou dokumentaci pro montážní přípravek,“ upřesňuje Jan Kafka, zástupce ředitele školy pro praktické vyučování.

Nástrojaři měli za úkol vyrobit během tří dnů dveřní zástrč podle výkresové dokumentace. Hodnotila se funkčnost výrobku a preciznost jeho provedení. „Mezi nástrojaři byli oceněni Michal Jerje, Nikolas Ševčík a Matyáš Stojkovič. U strojařů byli nejlepší Tomáš Šitina, Ondřej Kadaník a Róbert Pačanský,“ dodává.

Právě strojaři a nástrojaři patří ve firmě Kasper Kovo mezi nejžádanější. Mladí mají navíc výhodu, že jsou dlouhodobě perspektivní. „Většinou si velmi dobře rozumí s moderními technologiemi. A my potřebujeme šikovné, zodpovědné a kvalifikované lidi, kteří jsou schopní fungovat ve strojírenské výrobě,“ tvrdí ředitel Michal Hubálek.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Jan Bartoš a Luděk Dušek