Čtvrtek

18. července 2024

Nyní

19°

Zítra

20°

Svátek má

Rekordní Trutnovinky zvou na Grand opening EPO1, Cirk-UFF a další akce

2. 5. 2023

page.Name
Bude to velká sláva! Koncem měsíce se v Trutnově otevře veřejnosti Centrum současného umění EPO1. Novou galerii se manželé Renata a Rudolf Kasperovi rozhodli vytvořit přestavbou bývalé elektrárny v Poříčí. V květnových Trutnovinkách věnujeme proto velkou pozornost tomuto unikátnímu projektu, který na české poměry nemá obdoby.

 

„Občas mně hlavou proudí otázka, zda nejsme tak trochu blázni, ale jsem rád, že jsme to dokázali podle našich představ svobodně, bez grantů a dotací, na vlastní náklady, a to nám dává velkou volnost. Přeji si co nejvíce zvědavých návštěvníků. Rádi bychom, aby tady bylo EPO1 i pro další generace a posunulo město Trutnov tím, že tady vzniká kulturní instituce, zase o kus dál. Je to určitý střípek do mozaiky, jak by se mělo město vyvíjet a vyspívat,“ říká trutnovský podnikatel a velký milovník umění Rudolf Kasper. Grand opening se uskuteční 23. a 24. května.

V našem obsáhlém magazínu, který je vyskládaný na rekordních 60 stránkách, ale najdete pozvánky i na další akce. A že jich bude! Tou nejvýraznější bude 13. ročník mezinárodního festivalu nového cirkusu Cirk-UFF. Do letošního programu, který bude probíhat od středy 31. května do neděle 4. června se vešlo celkem 28 přestavení. Budou se střídavě odehrávat v trutnovském Uffu, pod šapitó a v ulicích města. „Jako každý rok se všichni opět staneme součástí silných až euforických zážitků,“ slibuje principál festivalu a ředitel Uffa Libor Kasík.

Vinařské slavnosti, 30 let elektrotechniky v Trutnově, benefiční koncert Dva Světy, Dětský den v Janských Lázních, Dejwyho horský běh či historicky první mistrovství České republiky v kuželkách mužů v Olympu. O těchto květnových akcích se také dočtete v našem magazínu.

Víte, co a kde je Vrácenka? Anebo si nepotřebujete koupit novou matraci? Máme pro vás i další novinky z restaurace Alvazo… Květnové Trutnovinky rozhodně stojí za přečtení!

Editorial

Industriální architektura dávné minulosti nemá v dnešní době mnoho využití. Její přestavby pro konkrétní účely jsou velmi nákladné a často
tedy stojí opuštěné v prostoru, chátrají a blíží se jejich konec. Samozřejmě, že si na ně brousí zuby různí developeři, kteří podobné objekty většinou zbourají a nahradí je třeba i nevzhlednou užitkovou stavbou. Najdou se však naštěstí osvícení investoři, co jim dají nový, smysluplný účel. Mezi ně patří manželé Renata a Rudolf Kasperovi. Ti se sto let starou bývalou elektrárnu v Poříčí, jež sama o sobě vypadá na první pohled velmi působivě, rozhodli proměnit v něco v české kotlině nevídaného, inspirativního a pozoruhodného. Oba, jako milovníci umění, vždy připravení investovat do kultury, sportu i vzdělání, ji v souladu se svými zájmy nechali přestavět na velkorysé Centrum současného umění EPO1, jež má svou náplní do budoucna minimálně středoevropské ambice.

Hynek Šnajdar

Díky za přízeň a přejeme hezké čtení!

Michal Bogáň, šéfredaktor Trutnovinek
michal@trutnovinky.cz