Pondělí

27. května 2024

Nyní

17°

Zítra

16°

Svátek má

Retro vyjížďka na kolech od Uffa ke Kousalovi a zpět

25. 5. 2023

Retro vyjížďka na kolech od Uffa ke Kousalovi a zpět 0 snímků
Devatenáct účastníků se sjelo v neděli k Uffu, aby se zapojilo do vyjížďky na historických kolech a k tomu patřičně vymóděni. Akci začali pořádat tři kamarádi v roce 2008, kdy se rozhodli (v době konání jarního pochodu Babička) vyrazit do Ratibořic. „Jelikož naše rozhodnutí sklidilo veliký úspěch a hlavně spoustu legrace, opakovali jsme něco takového téměř každoročně,“ říká Trutnovák Jan Drbohlav, který jedním z těch, co stáli u zrodu vyjížďky na historických bicyklech v dobovém oblečení.

V neděli na uvítanou dostali všichni účastníci buchty od jeho ženy Jiřky, které v proutěném košíku s úsměvem roznášela dcera Lucie. Z největší dálky dorazili otec a syn, Víťové z Červeného Kostelce. Objevily se i nové tváře. Jmenovitě si zaslouží zmínku pan Jansa, kterému při společném focení rázně zasyčela pod nohama duše předního kola. Rozhodně však lepší než za jízdy! Z podobných důvodů musel svůj příjezd omluvit kamarád Honza s námořníkem panem Albrechtem.

„Odstartoval nás pravidelný účastník Franta Hartman (77 roků), ovšem letos už ne na kole, poněvadž se rozhodl přejít do tzv. cyklistického důchodu. Byl za to od nás odměněn vzpomínkovou medailí v podobě kuličkového ložiska!“ popisoval Jan Drbohlav. Naopak dětské posádky doplnila kompletní rodinná sestava Balcarových, kdy nejmenší Janek využil jízdy bez šlapání, a to s tátou na dobovém sedátku.

Zvolená trasa, po trutnovské cyklostezce podél řeky Úpy, je moc příjemná. Není totiž nikterak kopcovitá, což je pro historická kola, se stálým převodem, velmi důležitý faktor. „Snažili jsme se náš průjezd ohlásit kolemjdoucím různě znějícími zvonky i trubkami. Dokonce jsem si všiml, jak někteří z nich stihli za jízdy sáhnout pro štěstí na kominíka, který byl součástí naší skupiny,“ líčil Jan Drbohlav.

V cílové stanici, na zahrádce U Kousala, byl čas si vzájemně popovídat i zakousnout kus žvance. „Tímto chci všem zúčastněným poděkovat za spolupráci a vzornou přípravu, ať už v podobě narostlých knírků, dobových šatů, kloboučků, brašen i dalšího stylového vybavení,“ uzavřel s tím, že všichni se těší na další ročník, který by měl proběhnout opět v průběhu měsíce května. 

(bog, tz-jdr)
redakce@trutnovinky.cz
Foto: Kateřina Svobodová