Úterý

21. května 2024

Nyní

19°

Zítra

16°

Svátek má

Slavný příběh legionářů, první republiky a trutnovských kasáren

10. 5. 2023

Slavný příběh legionářů, první republiky a trutnovských kasáren 0 snímků
9. května 1915, 9. května 1936 a 7. května 2023. To jsou tři významná data, která se nesmazatelně zapsala do dějin našeho města. Spojují je hrdinství legionářů za první světové války a památník s historickou pamětní deskou u trutnovských kasáren.

9. května 1915 se odehrála u severofrancouzského Arrasu krvavá bitva. Češi a Slováci byli její součástí. Ačkoliv ještě neměli samostatných stát, bojovali v řadách francouzské armády proti Německu. Dobyli určenou kótu, ztráty byly ale příliš vysoké. Za jediný den padlo 42 dobrovolníků, 120 bylo těžce raněno.

„Češi si vydobyli úctu a respekt, který se stal zárodkem československého vojska formovaného ve Francii od konce roku 1917 a významnou měrou přispěl ke vzniku samostatné Československé republiky v říjnu 1918,“ připomíná Tomáš Pilvousek z Československé obce legionářské, která legionářské tradice udržuje.

Hrdinství od Arrasu se promítlo i do trutnovských dějin. Sedmnáct let po válce, v roce 1932, si místní strážci prvorepublikových hranic, členové elitního armádního útvaru Hraničářský prapor 2, na počest přidali k názvu jméno roty Nazdar. Právě tak se označovala naše jednotka ve francouzské cizinecké legii – podle sokolského pozdravu „Nazdar“.

9. května 1936 vzniklo u kasáren pietní místo. Pamětní deska z bronzu s reliéfem praporečníka Karla Bezdíčka, jmény padlých hrdinů z Roty Nazdar a praporcem trutnovských hraničářů (vsazená do mramorového kamene), ale zůstala v areálu kasáren jen dva roky a pět měsíců. V září 1938 ji Češi odvezli, aby ji uchránili před nacisty.

Víte, že…
…impulsem pro vznik pamětní desky byly oslavy 20. výročí bitvy u Arrasu? Památník měl nadále posilovat legionářskou tradici.
…pamětní desku navrhl Božetěch Medek? Sklářský výtvarník a učitel působil v Trutnově jako příslušník praporu, četař aspirant.
…desku ve 30. letech odlili ve slévárně M. Roubíčka v Poříčí? Vážila 186 kg a osazena byla na kameni z krkonošského mramoru.
…památník se nachází v ulici Roty Nazdar? Původně stál na nádvoří kasáren. Nově je o pár metrů dál, na veřejně dostupném místě, před policejní stanicí.

Několikrát změnila místo, po druhé světové válce upadla v zapomnění a dlouho byla považována za zničenou. „Památník byl v jiné podobě obnoven na nádvoří kasáren v roce 1947. Po několika letech byl ale opět odstraněn. Příběh roty Nazdar nezapadal do komunistické ideologie, odkaz jednotky byl cíleně vymazán z paměti národa,“ upozorňuje Pilvousek.

V roce 2020 se ji povedlo náhodně najít v jaroměřském muzeu, opravit a vytvořit duplikát. Originál desky visí v Muzeu Podkrkonoší v Trutnově, kopie je u kasáren.

 

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: archiv Muzea Podkrkonoší v Trutnově a Miloš Šálek