Čtvrtek

20. června 2024

Nyní

18°

Zítra

25°

Svátek má

V bývalých kasárnách slavnostně odhalí pamětní desku legionářů

4. 5. 2023

page.Name
Po zhruba 85 letech se do areálu bývalých kasáren vrátí významný symbol první republiky - bronzová pamětní deska se jmény československých legionářů z Roty Nazdar padlých za první světové války. Ke slavnostnímu odhalení za účasti významných hostů dojde v sobotu ve 14 hodin.

Pojem Rota Nazdar je významnou součástí naší historie. Ve třicátých letech minulého století zajišťoval na Trutnovsku ochranu hranic první republiky tzv. hraničářský prapor 2. V roce 1932 přibylo do názvu elitního vojenského útvaru čestné jméno Roty Nazdar, na počest legionářského vojenského oddílu, který v roce 1915 bojoval ve Francii za samostatnost našeho státu. V areálu kasáren vznikl pomník s bronzovou pamětní deskou a jmény padlých legionářů.

V roce 1938 ale museli českoslovenští vojáci z Trutnova odejít. Metr a půl vysokou pamětní desku vzali s sebou. Převezli ji do Špindlerova Mlýna, pak do Jičína a Josefova. Po válce byla dlouhá desetiletí považovaná za zničenou. Před pár lety se ji povedlo objevit v jaroměřském muzeu.

  čtěte také:  Vzácná deska elitní Roty Nazdar je po letech zpátky


Bronzovou desku se podařilo zrestaurovat a umístit do Muzea Podkrkonoší. Vznikla rovněž věrná replika. Umístěná bude na veřejně přístupném místě u bývalých kasáren, kde se původně nacházela - před policejní budovou v ulici Roty Nazdar.

Sobotní odhalení obnoveného památníku od 14 hodin bude mít slavnostní ráz. Nastoupí muži v uniformách, pozvaní jsou čestní hosté. Hrát bude Koletova hornická hudba. Připravený je i doprovodný program. V 10:30 a v 15:00 se uskuteční hodinové bloky ukázek vojenského výcviku a výzbroje legionářů z první světové války a trutnovských hraničářů z doby první republiky, ukázky policejního zásahu a současné policejní techniky.

  čtěte také:  Byla to náhoda, říká Nešněra o nálezu pamětní desky


Pavel Cajthaml

pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek