Sobota

13. dubna 2024

Nyní

16°

Zítra

15°

Svátek má

Beneš, Neužil, Janáčková. Medicínské osobnosti přednáší na zdrávce

14. 1. 2023

Beneš, Neužil, Janáčková. Medicínské osobnosti přednáší na zdrávce 0 snímků
Chirurgické eso, špičkový kardiolog a známá sexuoložka. Tři uznávané osobnosti naší medicíny už přednášely na místní zdravotnické škole. V příštích týdnech na ně naváží další. Cílem je mimo jiné představení jednotlivých lékařských oborů a prevence rizikového chování, upozorňuje vedení školy.

Prvním hostem zdrávky byl uznávaný neurochirurg Vladimír Beneš, který už provedl tisíce operací. Hovořil o prevenci a léčbě mozkových onemocnění a přesahu neurochirurgie do dalších oborů a běžného života.

„Chtěl jsem lidi seznámit s naším oborem. Ukázat, co dokážeme, a kam bychom se mohli ubírat v budoucích letech,“ vysvětlil. Přednáška se konala v listopadu Červeném Kostelci, kde škola vyučuje obory praktická sestra, nutriční asistent a masér ve zdravotnictví.

Jako druhý přednášel na zdrávce primář kardiologického oddělení Nemocnice Na Homolce Petr Neužil. Na kontě má deset unikátních operací, které se svým týmem provedl jako první na světě. Hovořil mimo jiné o vášni pro inovativní léčebné metody v kardiologii. „Snažil jsem se představit medicínu trochu netradičně. Doufám, že kolegyně a studentky si z toho něco odnesly,“ prohlásil.

Beseda se konala v prosinci v Trutnově, kde škola umožňuje studium zdravotnického lycea a vyučuje obory praktická sestra a diplomovaná všeobecná sestra.

Třetí v pořadí byla lednová přednáška sexuoložky, psycholožky a autorky knih o lidských vztazích Laury Janáčkové. Mluvila o neverbální komunikaci a její roli v partnerských vztazích. Zabývá se totiž problematikou rodinných vztahů a sexuálního chování. Věnuje se i psychologii v oblasti aplikované medicíny a především psychologií onkologických a jinak těžce nemocných pacientů.

Série setkání s významnými osobnostmi medicíny bude pokračovat. Škola chystá návštěvu uznávaného psychiatra Radkina Honzáka a špičkového kardiochirurga Jana Pirka. „Přednášky jsou zaměřené na představení jednotlivých lékařských oborů a na prevenci rizikového chování. Kromě medicíny se ale dotkneme i přírodních věd a na přednášku o vesmíru přijede popularizátor vědy Jiří Grygar,“ uvedl Roman Hásek, ředitel Vyšší odborné školy zdravotnické a Střední zdravotnické školy v Trutnově a Červeném Kostelci.

Všechny přednášky škola přenáší online. Sdílí je rovněž se zdravotnickou školou v Hradci Králové.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Michal Rak a David Šrůtek