Čtvrtek

30. května 2024

Nyní

16°

Zítra

17°

Svátek má

Jiří Jůzl zmapoval tramping na Trutnovsku v oblasti Sudet

17. 1. 2023

page.Name
„Tramping pro mě znamená volnost, lásku k přírodě a kamarádství,“ řekl tramp tělem i duší, cestovatel a muzikant Jiří „Karas“ Jůzl z Trutnova, jenž přišel v souladu se svým zaměřením se žhavou knižní novinkou. Ta byla slavnostně pokřtěna místostarostou Tomášem Hendrychem v prostorách klubu Mates.

Po předchozích publikacích Z Trutnova na Nový Zéland – deník z vandru od protinožců a Z Trutnova na Colorado River – splněný vodácký sen tentokrát autor na 240 stranách knížky nazvané Tramping na Trutnovsku v oblasti Sudet důkladně a perfektně zmapoval trampské hnutí, osady i osobnosti bývalého sudetoněmeckého území. V publikaci v nákladu 500 kusů s mnoha vzácnými fotografiemi se primárně zaměřil na téměř padesát osad včetně Oklahomy, které je hrdým členem.

„Založil jsem a vedl kroniku trutnovské trampské osady Oklahoma, která vznikla v roce 1967. Původně jsem měl v plánu dát do tisku tuto kroniku, která končí rokem 1975, a pracoval jsem na tom dva roky. Pak jsem se ale rozhodl to odložit a pustit se nejdříve do zmapování trutnovského a podkrkonošského trampingu v oblasti Sudet, což se stalo a je součástí nové knihy,“ vysvětlil Jůzl a upozornil, že mu práce na knize zabrala tři roky.

„Mým cílem je, aby se prostřednictvím mé knížky dostal tramping do povědomí lidí. Teď je výhodou, že od roku 1989 nás nikdo neomezuje, což se nedalo říci o době v sedmdesátých letech, kdy neměli trampové na růžích ustláno a šla po nich tehdejší veřejná bezpečnost včetně její pomocné stráže,“ uvedl autor. V této souvislosti se podělil o vzpomínku ze začátku normalizace, kdy se do osady Zlomená podkova na Břečtejně sjelo asi sto trampů.

„Když se měl zapalovat tradiční oheň, dorazil na místo autobus, vyskákali z něj příslušníci veřejné bezpečnosti, jejich pomocníci se žlutými páskami na rukávu, okresní prokurátor ve Volze a začala razie spojená s kontrolou občanských průkazů. Pak už následoval povel k okamžitému rozchodu a ukončení akce.“ S knížkou Tramping na Trutnovsku v oblasti Sudet jsou spojené i trampské osobnosti. Jůzl při té příležitosti vzpomenul na legendu východočeského trampingu Dášu Širmarovou Středovou zvanou Darka.

Kytaristka a zpěvačka, která začala trampovat v druhé polovině šedesátých let s osadou Sauři z Trutnova, si po roce 1970 postavila na Rabiši chatu a stala se členkou Rabišských osad. Bohužel letos 19. února zasedla k „věčnému ohni“. „Ještě dva dny před její smrtí jsem se za ní stavil a řešili jsem něco kolem osad. Byla to ikona trampingu,“ sdělil Jiří Jůzl, kterého těší, že tramping v české kotlině stále žije, a sám k němu vede své dva malé vnuky, s nimiž jezdí na vandry.

„Snažím se, aby měl tramping následovníky v dalších generacích. Asi to bude trochu v jiném duchu, než jsme to zažívali my, protože jsou dnes jiné možnosti, ale věřím, že bude pokračovat a budeme mít následovníky. Proto také vznikla moje kniha. Když v ní teď listuji a začtu se do ní, musím říci, že se nemám za co stydět. Dal jsem tomu všechno!“ uzavřel trutnovský tramp.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Milan Lhoták