Čtvrtek

13. června 2024

Nyní

12°

Zítra

Svátek má

Lednové Trutnovinky s potápěčem, průvodkyní, karatistou i létajícím jelenem

3. 1. 2023

page.Name
V pondělí vyšlo nové, 201. číslo magazínu Trutnovinky. V lednovém vydání se dočtete o tom, jaké je to potápět se, dělat průvodkyni v pevnosti, o mladém karatistovi, přinášíme pozvánky na pár zimních sportovních akcích a dozvíte se také informace o tom, že v našem městě vyšly dvě nové knihy. Lednové Trutnovinky jsou k dostání na tradičních distribučních místech.

Ústředním materiálem časopisu je rozhovor s Petrem Švaralem. Pětasedmdesátiletý potápěč z Voletin má za sebou tisíce ponorů ve světových oceánech i českých přehradách. „Spojil jsem koníčka s povoláním a nikdy mě to nepřestalo bavit,“ říká v rozhovoru zakladatel trutnovského potápění.

Editorial
Hurá pod vodu!

Potápění, pokud mu v mém podání tak vůbec můžu říkat, to pro mě dosud byly vždy jen komplikace. Sotva ponořím hlavu pod vodu, nateče mi voda do brýlí. Navzdory tomu, že jsem si je poctivě přitiskl k obličeji a utáhl. Když mi do nich náhodou nenateče, tak se mi pro změnu zamlží.

Pokud mám to výjimečné štěstí, že mi do nich neteče a ani se mi nemlží, brzy zjistím, že pod vodou není nic tak zajímavého k vidění. Teda pokud mluvím o zkušenostech z krytého bazénu, koupaliště a rybníku. Tak fajn, zkusím to u moře! Jenže k obvyklým komplikacím se u Jadranu přidává další. Vlnící se oceán mi totiž neustále dolévá slanou vodu do šnorchlu.

Podle zákona schválnosti vždy právě ve chvíli, když se potřebuju nadechnout. No já snad tu mušli nenajdu a nevylovím! Ale nakonec se na mě štěstí usmálo. Když jsem vystupoval z moře, na břehu jsem jednu mušli našel. Zřejmě vypadla z ruky někomu, kdo se na rozdíl ode mne potopil až na dno.

Pavel Cajthaml


Po přečtení rozhovoru s Petrem Švaralem v magazínu dále nalistujete článek o Červeném létajícím jelenovi, který aktuálně visí v Bulharské ulici v Trutnově. Díky Pavlovi Zahradníkovi a Ottovi Štemberkovi se dozvíte, jaká byla starodávná podoba Rýbrcoula. S cestovatelem a muzikantem Jiřím Jůzlem uděláte sondu do trampingu na Trutnovsku oblasti Sudet. A za přečtení určitě stojí i to, jak dvanáctiletý karatista Jonáš Kašpar Rosa přivezl šest medailí z jednoho světového šampionátu.

Byli jste se v posledních dvou letech někdy podívat v pevnosti Stachelberg nad Babím? Možná vás tam provázela Valentýna Záleská. V interview se sedmnáctiletou studentkou trutnovského gymnázia zjistíte, jaké je to brigádničit coby průvodkyně v podzemí.

A další články? Ve Špindlerově Mlýně se uskuteční Světový pohár ve sjezdovém lyžování žen a svátkem sportu bude v našem regionu zajisté také zimní dětská olympiáda. V Peci pod Sněžkou v lednu proběhne jediný český skialpový festival.

Díky za přízeň a přejeme hezké čtení!

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz