Čtvrtek

30. května 2024

Nyní

16°

Zítra

17°

Svátek má

Stavba hraničního úseku D11 začne už letos

25. 1. 2023

page.Name
Jaký je aktuální termín zahájení dostavby D11, jaká budou provizorní napojení v Královci, jak je to s přislíbeným omezením tonáže na polské straně a mnoho dalších otázek bylo diskutováno v úterý po poledni v Trutnově.

V příštím roce je plánováno zprovoznění rychlostní silnice S3 v Polsku, na kterou v Česku naváže dlouho očekávaný úsek D11. Trutnovský starosta Michal Rosa proto svolal jednání k aktuálnímu stavu výstavby dálnice D11 v úseku od Trutnova po státní hranici s Polskem.

Pozvání přijal generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic ČR Radek Mátl, ředitel Správy Hradec Králové ŘSD ČR Marek Novotný a starostové dotčených obcí – Královec, Bernartice, Zlatá Olešnice a Žacléř. „Starostové těchto obcí se na nás často obraceli, že nemají dostatek informací o průběhu příprav a termínech zahájení a dokončení dálnice. Proto jsem požádal generálního ředitele ŘSD, aby přijel a informoval nás osobně. Myslím si, že i pro něj šlo o zajímavou zpětnou vazbu, co jednotlivé obce trápí, jaké jsou jejich obavy a jaká řešení navrhují,“ zdůvodnil setkání starosta Michal Rosa.

Stavba této části dálnice je největší soutěží připravovanou ŘSD za posledních 10 až 15 let, má hodnotu 13 miliard korun. Současně jde o jednu z nejkomplikovanějších staveb, a to kvůli tunelům a mostním konstrukcím.

Generální ředitel ŘSD Radek Mátl na schůzce informoval o tom, že v průběhu letošního roku chce ŘSD získat všechna stavební povolení na hlavní trasu s tím, že na konci loňského roku bylo už zahájeno výběrové řízení na dodavatele stavby. Během léta by měly být známy výsledky, kdo úsek Trutnov-státní hranice s Polskem postaví.

„Samotná stavba by tak mohla být zahájena už na konci letošního roku. Harmonogram je plánován na 42 měsíců, dokončení se tedy předpokládá v roce 2027,“ uvedl Mátl. Už v tuto chvíli probíhají přípravné práce, jako například kácení stromů, a na jaře se začne s archeologickým průzkumem.

Úsek k hranici je rozdělen na dvě části. První, který bude přímo napojen na polskou S3, bude dlouhý 3 km a jeho výstavba potrvá 18 měsíců. Dokončen by měl být v roce 2025. Druhý, vedoucí do Stříteže u Trutnova, by měl být hotov o 2 roky později. Příští rok ŘSD začne se stavbou komunikace v Elektrárenské ulici v Trutnově, která společně s komunikací v Ječné ulici vytvoří obchvat centra Poříčí.

Dále se na schůzce společně diskutovalo dopravní značení na české i polské straně, zásobování stavby, provizorní komunikace, úsekové měření radary či kontrolní místo police, která bude dohlížet na dodržování dopravního značení.

(bog, tz-mdě)
redakce@trutnovinky.cz
Foto: Michaela Dědková