Pondělí

27. května 2024

Nyní

17°

Zítra

16°

Svátek má

Uvnitř odpad, který tam nepatří, okolo černé skládky. Proto kontejnery končí

5. 1. 2023

page.Name
Přinesly víc škodu než užitku. Byl kolem nich nepořádek a uvnitř odpad, který do nich nepatří. Proto už radnice nebude do okrajových částí Trutnova dávat bezplatné velkokapacitní kontejnery. Změna se dotkne Lhoty, Voletin, Starého Rokytníku, Libče, Studence a Bohuslavic.

Kontejnery město umísťovalo do vybraných lokalit jednou za dva týdny, a to zdarma. Byly sice určené pro velkoobjemový odpad, ale končilo v nich i to, co nemělo. Tedy komunální odpad a bioodpad, odpad související s podnikáním a stavební odpad.

Tamní obyvatelé navíc opakovaně upozorňovali na smetí a odpad pohozený u kontejnerů tvořily. „Ač místa pravidelně monitorovala městská policie a nepořádek jsme na náklady města likvidovali, pokaždé tam vznikl znovu. Problém jsme nemohli jen tak přehlížet,“ řekl trutnovský starosta Michal Rosa.

Radnice navíc hradila náklady na odvoz kontejnerů a likvidaci odpadu, který do nich lidé vyhodili. „Jen v loňském roce to bylo 1,2 milionu korun,“ připomněla Vendula Kasperová, vedoucí trutnovského odboru životního prostředí.

Teď velké kontejnery končí. Od 1. ledna navíc nebudou potřeba. Město totiž rozjelo sběr odpadu způsobem Door-to-Door, takže rodinné domy budou mít vlastní nádoby na směsný odpad, plast, papír i bioodpad. V polovině roku chce radnice navíc otevřít v Poříčí druhý sběrný dvůr.

„Chceme lidem usnadnit třídění odpadu a ulehčit jim odvoz objemných věcí na sběrný dvůr. Čím více odpadu se roztřídí na jednotlivé recyklovatelné suroviny, tím lépe. Otevřením pobočky sběrného dvora na druhé straně města tomu chceme napomoci,“ dodává trutnovský starosta Michal Rosa.

(pac, tz-mde)
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Městský úřad Trutnov