Pátek

24. května 2024

Nyní

12°

Zítra

12°

Svátek má

Firma Kasper ustála všechny krize a má smělé plány do budoucna

10. 11. 2023

page.Name
Nejdříve vypukla covidová pandemie, potom válka na Ukrajině. Inflace narostla do nevídaných rozměrů a razantně zdražily energie. To vše se podepsalo na ekonomických výsledcích většiny firem v Česku. Mnohé z nich však nepříznivou situaci na trhu ustály. Mezi ně patří také trutnovská moderní strojírenská firma Kasper KOVO se zaměřením na zakázkovou výrobu produktů z plechu a Kasper CZ, která je významným dodavatelem dřevěných nosných konstrukcí.

„Pro obě firmy byl rok 2022 v zisku i obratu rekordní. Už v závěru minulého roku však vrcholila extrémní inflace a bylo patrné, že některá odvětví zpomalují, což pokračovalo i v celém letošním roce. My jsme s tím však počítali a nenechali se zaskočit, takže firmy Kasper Kovo i Kasper CZ skončí letos v celkovém zisku. Nebude to sice rekordní rok, ale u Kova předpokládám, že to bude druhý nejlepší v historii,“ ubezpečil majitel firmy Rudolf Kasper.

V této souvislosti vysvětlil, že celý letošní rok firma soustředila pozornost na nové projekty. Například ve strojírenské oblasti jde o několik projektů v nových odvětvích s cílem kompenzovat pokles. V příštím roce je jasným cílem vyrovnat nebo dokonce překonat ekonomické výsledky rekordního roku 2022. U dřevěných nosných konstrukcí je situace složitější. Každoročně je v této oblasti zpracováno více než dva tisíce nabídek na dřevěné konstrukce a rodinné dřevostavby. Z toho jich firma Kasper CZ realizuje přes jeden tisíc nejen v České republice, ale také na Slovensku. V letošním roce však poptávka klesla na zhruba padesát procent.

„Problém je v tom, že hypoteční sazby velmi vzrostly a mnozí lidé na ně finančně nedosáhnou. Proto se soustřeďujeme na jiné zakázky, jako jsou stavby restaurací, různých hal a infrastruktury, jako je například výstavba dálničních mostů. S nepříznivou situací jsme si ale poradili a navíc nás to motivuje mířit na odvětví v oblasti zelené energetiky či snižování emisí v dopravě. Tím naplňujeme politiku Evropské unie v souvislosti s dlouhodobou udržitelností firmy,“ uvedl Rudolf Kasper, který připomenul, že otázky životního prostředí a dlouhodobou udržitelnost bral od začátku svého podnikání jako povinnost a samozřejmost. „Byl to závazek zejména vůči městu Trutnovu a nyní se nám to začíná v dobrém slova smyslu vracet,“ řekl a připustil, že letos především strojírenská firma prošla turbulentním obdobím.

„V měsíci květnu jsem ukončil dlouhodobé spory s bývalým společníkem Jakubem Kasperem, vypořádal se s ním a nyní jsem jediným vlastníkem firmy Kasper Kovo. V několika posledních měsících se ukazuje, že to bylo správné rozhodnutí. Nyní se soustřeďuji na realizace svých vizí, firemní strategii a perspektivní věci. S tím je spojená zaměstnanost, kterou držíme v obou firmách na podobné úrovni jako loni, a musím říci, že máme výrazně nižší fluktuaci, než tomu bylo v letech předchozích. Připravujeme také cílený nábor do vybraných profesí, abychom mohli realizovat své představy a plány,“ prozradil majitel firmy.

Na základě projektů a stavebních řízení by Rudolf Kasper v příštím roce chtěl, aby došlo k rozvoji území vedle Žitné ulice v Trutnově-Poříčí, kde se plánuje výstavba výrobních a logistických prostor. Ve firmě Kasper CZ v Ječné ulici je zpracovaná dokumentace včetně vydání stavebního povolení na další rozvojové etapy, aby byla navýšena kapacita výroby. V Senci na Slovensku navíc firma loni zakoupila pozemky, kde by v dohledné době měla být zahájena výstavba nové výrobny dřevěných konstrukcí. Kromě výrobních a rozvojových plánů se firma Kasper dlouhá léta zabývá podporou sportu, vzdělávání a kultury.

S kulturou je spojeno nedávné otevření v českém prostředí unikátního Centra současného umění EPO1 v Trutnově-Poříčí, kde manželé Renata a Rudolf Kasperovi z vlastních prostředků nechali přetvořit bývalou elektrárnu na v republice velkorysou uměleckou mekku. „Je známo, že ke kultuře a umění máme oba vřelý vztah. Projektem EPO1 jsme si chtěli udělat nejen radost, ale hlavně ho zpřístupnit co největšímu množství návštěvníků a milovníků umění. Za první čtyři měsíce provozu do EPO1 zavítalo šest tisíc platících návštěvníků. V příštím roce, pro nějž už máme vytvořený program hlavních výstav, očekáváme jejich několikanásobný nárůst,“ dodal Rudolf Kasper.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek