Neděle

16. června 2024

Nyní

18°

Zítra

19°

Svátek má

Kino Vesmír je vybaveno pro handicapované

25. 11. 2023

page.Name
Dopřát filmové zážitky i osobám s handicapem bylo jedním z cílů při rekonstrukci kina Vesmír v Trutnově. Původně to objekt neumožňoval, a pokud, tak velmi komplikovaně. Nyní je kino přístupné všem.

Zrekonstruovaný Vesmír se slavnostně otevřel 7. září. Aby kino sloužilo skutečně široké veřejnosti, je v něm několik vychytávek pro osoby s handicapem. „Jde nám o to a jsme rádi, že můžeme lidem zprostředkovat krásné a silné filmové zážitky v adekvátně krásném a pohodlném prostředí. V prostředí, ve kterém chcete být,“ vysvětluje ředitel Uffa Libor Kasík.

Vstupy do kina i do obou sálů jsou bezbariérové. „U nájezdu ke vchodu do kina je nově připevněný zvonek, aby vozíčkáři mohli zazvonit, že potřebují otevřít vchod. Zvonek slyší šatnářka, která otevře obě křídla vstupních dveří hlavního vchodu,“ popisuje vedoucí kina Anna Jerhotová. Člověk na vozíčku nebo s omezenou mobilitou se pak pohodlně do obou sálů dostane z 1. patra díky nově vybudovanému výtahu. V případě potřeby je mu vždy užitečný i personální kina. Pro vozíčkáře je ve velkém sále plocha, na kterou se vejdou čtyři vozíky. V malém sále se vejdou dva vozíky do první řady. WC pro imobilní se nachází jak v přízemí, tak v prvním patře.

Oba promítací sály také disponují tzv. indukční smyčkou, která zlepšuje zvuk lidem se sluchadly. Díky ní je zvuk z běžného prostředí přijat, zesílen a je z něho odstraněn šum a hluk z pozadí. Upravený zvuk je následně stejně kvalitně transformován do formy magnetického pole a vysílán do bezprostředního okolí. Sluchadlo uživatele toto magnetické pole nasnímá, transformuje zpět do zvukové podoby a pošle přímo do ucha majitele sluchadla. Ten si pak může užít filmovou projekci s kvalitním zvukem.

Na webových stránkách www.uffo.cz v sekci Služby – Předprodej vstupenek je plánek obou sálů, kde jsou sedadla disponující indukční smyčkou označena písmenem N. „Lidé mohou také zavolat na pokladnu do kina Vesmír v otvírací době kina, tzn. od odpoledních hodin, na číslo: 737 170 710, kde jim pokladní dělí, která sedadla jsou indukční smyčkou pokrytá,“ dodává Anna Jerhotová.

Vstupné pro vozíčkáře je stejně jako v Uffu zlevněné o 20 procent, u ZTP/P má průvodce vstupné zdarma. Slevu lze uplatnit i při nákupu vstupenek on-line. Podmínky nákupu vstupenek pro občany se sluchadlem jsou stejné jako u standardních vstupů, jen je třeba správně vybrat sedadlo s indukční smyčkou označeným písmenem N dle plánku.

(bog, tz-mdě)
redakce@trutnovinky.cz
Foto: Michal Bogáň